| danielmotorfan a întrebat:

Bună ziua, vin și eu cu o problema legata de aplicația Trust Wallet, am în cont suma de 49000 euro și nu pot săi retrag, o persoana care spune ca lucrează la Blockciain spune că trebuie să depun 4ETH adică aproape 7000 euro ca să mi se deblocheze suma inegal, vreau să știu dacă a mai pățit careva asa sau am fost păcălit, am investit deja suma de 15000euro, aștept răspuns dmv.o zi frumoasa vă doresc.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca este teapa, asa ca nu plati nimic, dar mai asteapta si alte pareri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie mare! Nu te juca! Ia legatura cu ei si daca nu stii engleza macar cu google translate.

| doctorandus a răspuns:

Aplicatia Trust Wallet contine cheile private care-ti gestioneaza criptomonedele, atat. Nu are nicio legatura cu cui vrei sa platesti cu ele sau daca vrei sa le schimbi in USD/EUR.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Adica Trust Wallet iti ofera acces la portmoneele virtuale, in rest ce faci cu ele este complet treaba ta.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci daca vrei sa platesti in ETH, platesti in ETH. Trust Wallet pur si simplu iti da acces la portmoneul cu ETH, in rest n-are nicio treaba cu preschimbarea ETH in USD/EUR.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ai un portmoneu fizic cu RON si vrei sa-i schimbi in EUR, te duci cu ei la casa de schimb valutar. Similar pentru schimbul ETH in EUR.

| Sekim a răspuns:

Trust Wallet este exact ceea ce spune numele, un portofel virtual. Desi personal nu folosesc Trust Wallet si nu stiu cum functioneaza in special, daca ai bani intr-un portofel, ai nevoie de o cheie speciala formata din cuvinte ca sa iti accesezi mondele. Acum, nu ai specificat ce monede detii. Banii acestia, 49. 000e, sunt euro? ETH? ce moneda? Cum am spus, nu folosesc Trust Wallet, insa nu toate portofelele virtuale ofera functia de retragere directa asa ca este posibil ca pentru a scoate banii sa trebuiasca sa trimiti banii pe un exchange si apoi sa ii scoti pe card.

| AmandinaDragan a răspuns:

Este o teapa. Nu vei primi nimic. Nu stii ca-s monezi virtuale. Azi le vezi si maine ...nu-s?
DEX :
virtual, -ă adj. 1 Care există numai ca posibilitate, fără a se produce (încă) în fapt; al cărui efect este potențial, și nu actual.

| BT98biancq a răspuns:

Bună, până la urmă ați reușit să îi scoateți? Sau a fost țeapă?
Și eu am pățit ceva asemănător și îmi cere să depun 25% din suma care vreau să o retrag.

| TicanBogdan a răspuns:

Buna ziua! si eu am patit la fel imi cere tot timpul sa mai bag bani invocand diverse motive. Exista vreo sansa sa putem retrage macar banii nostri sau este o mare teapa? cum putem sa le facem plangere sau sa avertizam alte persoane sa nu pateasca ca noi?

| danielmotorfan explică:

Mulțumesc tuturor pentru implicare, acum cred sieu ca este o țeapă, din păcate mi-am dat seama prea târziu, deci banii care sunt în trust wallet mi ia trimis domnul care pretinde ca este de la Blockciain și sunt an EURO dar se pare ca am primit un token fictiv.

| Mihay2023 a răspuns (pentru danielmotorfan):

Mi-am luat si eu odata teapa cu escrocheriile astea, dar la mine a fost vb doar de ~200 Euro, cand a inceput sa imi ceara sa depund mi-am data sema ca ceva nu este in regula si i-am bagat la pierduti.

| MariaMariaMariaM a răspuns:

Vin si eu cu aceeasi problema, am in wallet o anumita suma de bani, care ca sa pot sa -i retrag mi-a fost ceruta o suma de 10000 lei de catre terte persoane, sub invocarea acuzatiei de spalare a banilor, conversatiile purtandu-se prin telefon.
Am sesizat ASF, deoarece dansii au lucrat prin aplicatia Anydesk si nu e normal ca sa-mi ceara o asemenea suma pentru niste bani pe care nici nu stiu daca ii am.

| Radu_Crenguta_ a răspuns:

Sunteți păcălit ca și mine nu depuneți nici un ban căci de acolo va spune să îți trimiteți în binance si nu vor ajunge nici odată bani la dumneavoastră. Am investit și eu190 de milioane și tot nu au ajuns bani la mine am rămas cu datori pe urma lor Am depus cei 4, 75 de ETH pentru a debloca o Suma de bani, au deblocat de acolo au trimis su.a în binance s-o din binance nu ii mai pot scoate. Mă tot amenințau și șantajat până am depus plângere la politie. Nu puneți bani pentru că nu va ajunge la dumneavoastră niciodată suma pe care o aveți. De-aia au trimis în Trust wallet pentru de acolo nu se pot scoate decât prin binance