| Speranta12 a întrebat:

Cand este mijlocul unei crize economice, dobanzile la credite scad sau cresc? Cum este? In criza trecuta cum a fost? Au crescut sau au scazut dobanzile? O vecina mi-a povestit ca luase un credit de nevoi personale de la Raiffeisen cu 18% dobanda pe 5 ani, in 2006. Mi se pare enorm.

3 răspunsuri:
| viorelman11 a răspuns:

In perioada ultimei economice, 2008--2010, bancile nu au mai acordat credite noi. Dobanzile la creditele in derulare au crescut.

| Speranta12 explică (pentru viorelman11):

Deci,in criza dobanzile cresc pentru ca riscul de neplata creste?

Ca am vazut ca in UE, Banca Centrala Europeana tot scade dobanda la credite si nu mai inteleg nimic. Scad sau cresc?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O criza economica poate sa nu aiba mare influenta asupra dobanzilor la creditele bancare, asupra acestora cea mai mare influenta o are inflatia.
In 2006 inca nu era criza economica dar inflatia anuala a fost de 4, 87% in Romania. Si mie mi se pare exagerata acea dobanda. Stiu ca anterior denominarii leului ( 1 iulie 2005) existau asemenea dobanzi si chiar mai mari, avand in vedere ca rata inflatiei era mai mare.