| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare. Dacă am un credit de nevoi personale de ex de 20. 000 lei și vreau sa îl achit anticipat toată suma, plătesc acea sumă de 20.000 sau mi se scad dobânzile și achit mai puțin? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Dobânzile pe care le-ai plătit deja nu ți se scad. Plătești soldul.

| MarkoDenis a răspuns (pentru johnnny123):

Pi știu ca dobânzile platite nu se mai scad, dar eu mai am 2 ani de plătit, și de aia întreb dacă achit tot cât mai am, dacă mai plătesc dobânzile

| johnnny123 a răspuns (pentru MarkoDenis):

Achiti cat mai ai datorie. Evident ca daca achiti anticipat nu mai platesti dobanda pe care ai fi platit-o daca nu plateai anticipat.

| suntserios a răspuns (pentru MarkoDenis):

Nu, dobanzile pe soldul ramas nu le mai platesti daca achiti anticipat.

5 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Exista si posibilitatea sa platesti o taxa pentru rambursare anticipata, trebuie citit f bine contractul.

| 98521456 a răspuns:

Cum sa platesti mai putin?
Dobanda se plateste mereu la soldul ramas. Deci, dobanzile deja platite nu au motiv sa fie scazute. Esti scutit de dobanzile viitoare. Dar imprumutul il platesti intreg. Banca nu e tata sa-ti faca asa cadou.