| anonim_4396 a întrebat:

Când vor scădea prețurile la alimente, utilități, etc?

Răspuns Câştigător
| PineapplePizza a răspuns:

Niciodata. Propagandistii baga panica si minciuni in populatie incat sa fure cat mai multi bani, indiferent cat de mult s-ar mari productia, preturile odata crescute nu vor mai scadea niciodata. Din cauza inflatiei banii vor valora din ce in ce mai putin si nu, nimeni nu va face deflatie doar de dragul jucatului cu cifrele. Dupa propaganda cu "vai, razboi in Ucraina, a luat foc un lan de cereale bam! nu mai exista cereale in univers!" si alte mizerii de la televizor stim clar ca acest text va tot fi folosit ca scuze a corporatiilor infecte si a le televiziunilor sa manipuleze piata incat niciodata sa nu mai aiba omul de rand acces la nimic, fie ele alimente sau utilitati.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand productia va fi mai mare decat cererea si consumul.
In prezent, vointa politicienilor mondiali este ca acesta sa nu se intample. sad

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Niciodata. Lacomia celor bogati nu se termina. Spune unul: "Cand productia va fi mai mare decat cererea si consumul". Aiureala. Preturile cresc peste tot si produsele stau in magazine nevandute. N-am vazut un produs sa se ieftineasca.

| Mosotti a răspuns:

Niciodata nu vor scadea preturile, vor urca, niv de trai cade peste tot in lume in afara de china.
Criza mondiala economica distruge tot, si daca nu schimbam sistemul, adica altceva decat capitalismul actual, fie si un capitalism combinat cu ceva socialism ar merge, NU vom iesi din asta.

Asa ca sa nu mai visam la scadere de preturi.

| gabicoo a răspuns:

După ce vom fi ocupați de ruși! Pentru utilități nu vei plăti nimic pentru că vor lipsi, iar alimentele vor fi la jumătate de preț dacă vor fi! laughing

| oglindasultanului a răspuns:

Deja ti-a zis Bula ceva, pentru ca preturile sa fie mai mici, trebuie sa fie destule produse diponibile pe piata, asta depinde de ce vor firmele sa produca. Preturile din magazine cresc, caci firmele producatoare aduc mai putine produse in magazine. Dar unii dau vina pe clima, tehnologia totusi se foloseste in plantatii secrete si ilegale. Depinde de altfel de "lideri" si intreprinzatori, nu neaparat ce vor polticienii, ei cam au puterea de a organiza populatia tarii, dar o face dupa mentalitatea lor.

| Nirvanaaa a răspuns:

Cred ca vor mai creste, nu se pune problema de scădere.

| wildthing a răspuns:

Niciodata! Va fi din ce in ce mai rau!
Javrele progresiste au pus stapanire pe lume, si isi fac de cap. Unul dintre obiectivele lor principale este ca noi, plebeii, sa nu mai avem drept de proprietate. Cresterea asta aberanta a preturilor face parte din strategia lor in acest sens. Cum? Pai uite cum...atunci cand omul va ajunge atat de stramtorat incat nu va mai reusi sa-si plateasca darile, isi va pierde proprietatea.

| mastadont a răspuns:

Având în vedere situația globală actuală părerea mea e că vor crește în loc să scadă, din păcate nu același lucru este neapărat valabil și în cazul salariilor.

| haileewatson a răspuns:

Stai sa intreb globul de cristal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La pastele cailorlaughing

| tudorvolcano a răspuns:

Când nu se va mai exporta grâul ca să importăm făină.
E o pierdere de timp și bani pe transport enormă, să exporți grâul și să imporți făina, pentru simplul motiv că occidentalii și-au asigurat contracte cu asociațiile românești.

Ar trebui ca toate contractele acestea să fie modificate forțat de stat pentru a exporta doar 2/3 din grâu.

Apoi, ar trebui să avem oameni cu coloană vertebrală la putere, și să ne lase să ne creștem porcii la noi, nu să ne forțeze să importăm porci din Danemarca, și să omorare porcii românilor pe motivul unei peste africane.

După, ar trebui ca toate firmele occidentale de supermarkete de la noi să se despartă de filierele lor din străinătate, deoarece produc conflict de interese, și să fie forțate să pună în proporție de 70% produse românești, și să pună drapelul României pe ele.

Samsarii de lapte și fructe și legume ar trebui interziși prin lege și amendați puternic, iar statul ar trebui să asigure o cale ușoară țăranilor pentru a vinde mai eficient către consumator, la un preț rezonabil.

Ar trebui scăzut, la fel ca în Marea Britanie, TVA-ul pentru carne la 0.
La fel pentru produsele care au multă proteină.

Dacă nu se întâmplă toate acestea, recomand românului din apartament să se apuce de crescut fructe și legume în casă la el, iar dacă situația se înrăutățește și mai mult, să crească și ciuperci peste tot, în toate camerele apartamentului său.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Nu cred ca vor scade. Din pacate, din contra vor creste in continuare. Mai mereu anunta la televizor ca se scumpesc.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Din păcate stam rau cu economia și nu cred că vor scădea ci vor crește și mai mult

| SimplyBlue a răspuns:

Vor crește.

| Alex773747728837474737363 a răspuns:

ASA VOR RAMANE!
Tactica lor este sa scumpească toate treptat.Iar la sfârșit sa mărească salariile.Asta este scheme care o fsc de câțiva ani de zile.sad