| Shagun a întrebat:

Cand zice, "produsul se vinde unui " la ce se refera? Ce inseamna mai exact,, en gros"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

En gros (in romaneste angro) inseamna in cantitate mare, cu ridicata. Vanzarea en gros(in cantitati mari) a unor marfuri se poate face de catre producatori/importatori catre angrosisti si de catre acestia catre comerciatii detailisti (cei care vand in cantitati mici catre consumatorii finali).
Nu stiu la ce te-ai gandit cand ai scris "produsul se vine unui", poate ai vrut sa scrii "produsul se vinde unui", acel unui putand fi angrosist(atunci cand vanzarea se face de catre producator/importator), detailist(atunci cand vanzarea se face de catre angrosist) ori consumator(atunci cand vanzarea se face de un detailist). Numai bine!

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

En gros vine din limba franceza si are intelesul de ''cantitate mare''care se vinde sau se cumpara o data

| stupid a răspuns:

En-gros inseamna numai in cantitate mare, en-detail se vinde si la bucata, ai inteles?