| gabriela2201 a întrebat:

Care credeti ca este scopul si motivatia de a propaga panica prin acest corona
virus si auto-izolarea? Se inchid toate unitatile publice si private in scopul izolarii la domiciliu si dupa ce trece "pericolul" se asteapta ca lumea sa dea iama in magazine, terase, restaurante etc si sa cumpere nechibzuit.Si asta la scara globala. Cum a fost si cu mastile chirurgicale. Wow!

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu nu cred că tu realizezi că urmează o criză economică mai gravă decât orice epidemie laughing.

Cât despre măștile la suprapreț, mereu o să existe oameni care o să încerce să profite de orice situație ca să facă un ban.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si asa chinezii isi da masca jos incepe sa dispara de acolo. Poate a fost doar un experiment sa vada cum isi face treaba virusul

| darrio2007 a răspuns:

Iei cam in gluma aceasta problema. Nu ti-as dori sa afli pe pielea ta cum este. Dar nu ma mira inconstienta ta.

| Simpatic a răspuns:

Abia peste cativa ani vom afla de fapt ce a fost cu acest virus, daca este cum cred si eu creat in laborator ca arma biologica sau altceva. Dar ganditi-va cat poate sa fie omul de diabolic cu proprii semeni, si asta nu este nici prima nici ultima data, alta dovada a rautatii oamenilor sunt cele 2 razboaie mondiale, crimele facute de Stalin, Hitler si multi multi altii inca din antichitate etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar asa înguști la minte sunteti unii? Chiar nu realizați cum se transmite un virus respirator? Totul trebuie sa fie pentru voi o teorie a conspiratiei? De ce vreti unii sa fiti cretini la maxim si sa va doar in cu.r de ceea ce trebuie facut?
Mai era unul mai devreme care intreba de ce trebuie sa ne spalam pe maini.

| gabriela2201 explică (pentru suntserios):

Ii cataloghezi ca fiind cretini pe unii care nu vor sa fie oi in turma. Au fost pana si doctori care au zis ca totul este o isterie. Dar nu te impacteaza pe tine, ca tu stai in casa.

| suntserios a răspuns (pentru gabriela2201):

Ca ai scos tu din fundul gândirii tale o teorie ca cineva, in afara de cei care nu se informeaza, creaza o isterie in mod deliberat nu inseamna nicidecum ca nu esti o oaie in turma. Ba mai rau, esti o oaie in turma aia bolnava.

| gabriela2201 explică (pentru suntserios):

Ai multe complexe si nu sunt deloc simplu de rezolvat. Mai citeste ce am scris ca sa intelegi ca eu nu te-am jignit. Oricum, ai tot timpul din lume. Pe mine ma amuza caracterul tau rudimentar, sanatosule!:*

| suntserios a răspuns (pentru gabriela2201):

Pai nu aveai de ce sa ma jignesti. Insa toti cei care în perioada asta lansează teorii din astea de 2 lei cacao trebuie sa li se spună in fata ca sunt prosti.

| gabriela2201 explică (pentru suntserios):

laughing) pai nu mi-ai spus in fata desteptule, ca nu esti in fata mea! cred ca ai observat pana acum ca nu ma doare nici in fata nici in spate de opinia ta! laughing))

| suntserios a răspuns (pentru gabriela2201):

Invata puțin cum funcționează economia si pe urma apuca te de conspiratii, ca te faci de cacao

| Ineys a răspuns (pentru suntserios):

Ai fi surprins cate persoane am vazut iesind de la baie fara sa se spele pe maini. Am ramas si eu prost cand am vazut.

| gabriela2201 explică (pentru suntserios):

:laughing) vaaai, absolventule de ASE, m-ai lovit in punctul slab.laughing) te-ai uitat tu in CV-ul meu si ai descoperit ca nu am invatat nimic despre economie, cerebralule?laughing)tu te faci de cacao raspunzand la un topic ce afirmi ca nu te intereseaza...dar totusi stai prin zonalaughing) cine se murdareste de cacao mai tare:?laughing Daca esti asa inteligent de ce nu ignori prostimea? nu te baga nimeni in seama si te bagi singur

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ineys):

Să vezi pe Facebook ce mai postează unii ca să vedem şi noi ce se mai chefuiesc ei acum sau să-i vezi pe alţii cum se înghesuie prin magazine şi îşi suflă unul altuia în ceafă pe la cozi.Să nu mai zic de părinţii care îşi duc plozii în parc pentru că vezi doamne se plictisesc în casă şi fix acum au nevoie şi ei de nişte aer curat.
Multă lume e inconştientă şi se poartă de parcă nimic nu s-ar întâmpla.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești sfătuită să faci cel mai înțelept lucru cu putință, să te protejezi prin izolare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cu ce bani o să dea iama in magazine oamenii după carantină având în vedere că foarte mulți și-au pierdut locul de muncă, multora le-a scăzut salariul sau au primit concediu fară plată? Și care magazine? Că toate dau faliment.

| AnastasiaK a răspuns:

Panica e doar pentru cei care au aer in loc de creier. Pentru restul e vorba de luarea unor masuri care, apropo, ar fi fost normale si pentru gripa in general. E bine ca macar acum invatam si noi ce inseamna aia igiena, sa respectam spatiul personal al omului si ca e frumos si de bun simt sa stam naibii acasa daca am luat un virus, nu sa mergem la munca/scoala sa-l impartim cu toata populatia. Intr-adevar, pentru virusul asta masurile sunt ceva mai severe din cauza ca e ceva nou si nu se stie exact cum functioneaza inca. Dar nu iti interzice nimeni sa mergi la magazin, cum nu iti spune nimeni sa te duci sa cumperi tot magazinul. Astea-s chestiuni care tin de creierasul fiecaruia.

| oltean002 a răspuns:

Probabil doar cei care au facut virsul stiu scopul dar pana atunci ar fi bine sa ne protejam cat mai bine si sa respectam regulile de igiena, sanatatea pe primul loc! curand se va afla si adevarul!