| antreprenornet a întrebat:

Care este cea mai buna alegere: sa cumperi o franciza sau sa deschizi o afacere proprie? De ce? (http://antreprenor.net/francize)

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Depinde de experienta si calitatile persoanei. Unui incepator sau unui plictisit i-as recomanda franciza. Mira

| galileo a răspuns:

Ceau. Eu cred ca cel mai bine este sa deschizi o afacere propie fiindca astfel nu esti dependent de o anumita marca, de o anumita politica. Fiind tu stapan pe marca ta, si avand mai apoi succes poti vinde tu francize care iti vor aduce profit.

| valsulnorilor a răspuns:

Parerea mea personala este ca o franciza este cea mai buna alegere, mai ales acum pe perioada de criza.
Nu ai nevoie de reclama, nu trebuie sa te faci cunoscut si nu trebuie sa cauti furnizori de materie prima.
In functie de banii pe care ii ai te poti orienta la o franciza intr-un domeniu pe care sa il cunosti cat de cat si care trebuie sa iti placa.

| urbanghost a răspuns:

Sa-ti deschizi propria afacere cred ca ar fi cea mai buna alegere deoarece poti sa comercializezi ce vrei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O franciza, te costa mai multisor, dar daca este in domeniul telefoniei mobile(de exemplu), cred ca ar fi o buna afacere, mai ales in romania, unde toata lumea sufera de"telefonul"scos pe masa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa cumperi franciza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu merg pe mana francizelor. In special in domeniul prestarilor de servicii. Aleg o franciza cu taxa de intrare mica si profit ridicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca ambele intrebari pot fi realizabile. Doar ca franciza tine de conlucrare iar deschiderea unei afaceri proprii tine de un plan de afaceri pe termen mediu si lung. Practic daca vrei cu adevarat sa ajungi un om bogat atunci trebuie sa gindesti din perspectiva unui om bogat. Pentru nelamuriri sau intrebari ne puteti contacta pe e-mail la:carteaafaceri@yahoo.com

| Cryss a răspuns:

Eu mi-as deschide o afacere proprie fiindca asa as putea comercializa ce vreau si ce prefer eu, nu ar trebui sa dau socoteala nimanui. Astfel mi-as pune si imaginatia la incercare pentru a crea imaginea produsului ce vreau sa il vand big grin, cat si produsul, eventual imaginea firmei.
Ar fi afacerea mea si nu as depinde de nimeni happy.

| masly_8217 a răspuns:

Desigur ca fiecare dintre aceste activitati prezinta un grad de pericol, dar cred ca avand in vedere perioada in care traim e destul de greu sa intri pe piata de unul singur, deci inclin spre franciza

| sebastian_2565 a răspuns:

Hmm thinking cred ca as opta pentru o franciza, iti livreaza afacerea la cheie ai si succesul si pe langa asta firma mama te mai si sustine ...cazul unitatilor bancare ing de la noi din tara big grin