| Stanca_George_1994 a întrebat:

Cât costa crearea unei francize? Daca vreau sa creeze o franciZa proprie pentru o casa noua de pariuri cât mai costa și de unde ar trebui sa încep?

1 răspuns:
| TheAce a răspuns:

Buna George. In principiu achizitionarea unei francize costa intre 5000 si 50.000 de Euro, in functie de proiect (bani care asigura in principiu brandul, branding-ul, un stoc pe o perioada determinata, partea basic de marketing + consultanta pe perioada determinata) si are o durata contraactuala de 3-5 ani. La acesti bani se aduna locatia si personalul plus taxele legale, desigur. Orice franciza are insa detaliile stipulate, e bine sa iei legatura direct cu proprietarul sau cu echipa de comunicare pentru detalii complete, intrucat acestea difera in functie de domeniu, tara si legislatie.