| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre "salariu complet" și "salariu brut"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul complet este cel din care nu se fac retineri, de alta natura decat cele pentru contributii si impozit.
Salariul brut este, dupa caz, salariul de incadrare conform CIM sau cel realizat lunar sau pe perioada lucrata, inainte de contributii, impozit si alte retineri.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut niciuna

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca le-ai pronuntat cu accente diferite, sa stii ca in scris, nu ne dam seama de diferenta.

| Nemessys a răspuns:

Eu cred ca ai vrut sa scrii : care este diferenta dintre salariul NET si salariu BRUT.

Am sa ti-o zic foarte simplu. Salariu brut reprezinta salariul pe care-l ai pe cartea de munca. Sa zicem ca am 3000 de lei brut. Deci. din aia 3000 de lei cat ai tu in contract, o parte se duc la stat pentru taxe si impozite si atunci tu ramai cu salariul NET (in mana) de. 2000 si ceva de lei.
Asadar.
salariu brut - taxe = salariul net.

Cand mai vezi anunturi de genu ca se ofera salariu de. 2300 de lei brut, sa nu cazi in plasa, sa nu fii entuziasmat ca mama ce salariu iei. Nu. Multi scriu asa deoarece inca mai sunt oameni care nu stiu sa faca diferenta dintre salariu brut si salariu net, ei avand impresia ca daca se duc si se angajeaza acolo, castiga IN MANA fix cat scrie in anunt. happy. Intelegi smecheria?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariu brut

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Ai vrut sa scrii intre "brut" si "net".
Diferenta e ca primul reprezinta suma intreaga, iar al doilea ce mai ramane dupa ce sunt platite impozitele si taxele obligatorii.

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Proabil salariu complet se referă la salariul brut, pentru că acesta este compus din salariul brut plus contribuțiile la pensii, sănătate. Eu am găsit informații utile despre salariul brut aici: https://cariera.ejobs.ro/salariu-brut/

| Ovi27 a răspuns:

Poate brut sau net*