| Mara6392 a întrebat:

Bună! Îmi puteți explica care este diferența dintre salariu brut și salariu net?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite aici un calculator de salarii si daca scrii o suma in stanga vei intelege mai bine: https://www.calculator-salarii.ro/3000-net-calcul-salariu-brut/

| RAY a răspuns:

Salariul brut 2300 de euro salariul net 1500, păi unde se duc banii? Pe sistemul de sănătate, pe sistemul de pensii, pe impozite, se duc la toate departamentele statului, dai si la pompieri, armata, înțelegi ideea, faza e că iti ia 48% ceea ce e foarte mult intr o sărăcie dd țară

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salariul brut este ceea ce plătește firma pentru tine.
Din păcate însă, aproape jumătate din salariu se duce către stat, sub formă de taxe și impozite, iar tu rămâi cu așa numitul "salariu net", adică ce a rămas, după plata taxelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Salariul brut este numărul de bani pe care-i iei pe hârtie.
Salariul net este suma de bani pe care o încasezi de fapt, după ce mai ciugulește și mafia... pardon! statul din salariu.

| bookofknowledge a răspuns:

Brut este ceea ce ai primii daca nu ar fi taxe(este ceea ce plateste firma sa obtii netul):taxe:asigurari de sanatate, asigurari sociale, impozit pe venit, care ar trebui sa se duca in pensie, in cardul de sanatate sa beneficiezi de ingrijiri medicale pe gratis(banii vin de undeva), se duc pentru drumuri, autobuze noi, sau orice alt proiect facut de guvern:de exemplu parcuri etc.(la autobuze, drumuri, etc nu stiu ce sa zic, dar asa ar trebui in un oras dezvoltat, dar guvernul isi baga bani in buzunare).
Din cate poti vedea nu sunt banii pe care ii iei in mana.
Net este ceea ce primesti in mana: brut dupa taxe, este suma care o primesti in mana, si pe care o poti folosii.

| Smolbean a răspuns:

Salariu net este cât iei în mana, salariu brut este ala de se tot vorbește la TV, dar se mai iau din el bani, și se plătesc taxe, analize, etc. Pt ce ai nevoie tu ca angajat
Prorpiu zis, ramai cu un pic mai mult de jumate din el

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru Smolbean):

A inteles omu' TOT de la tine! L-ai bagat in ceata si mai mult.

| darrio2007 a răspuns (pentru Smolbean):

Esti tare! Pariem ca nu esti angajat cu contract?

| ponturi a răspuns:

Brutul este tot salariul, netul este ce iei in mana dupa taxe si impozite (se opreste cam 40 % din brut), adica daca salariul minim pe economie este 2300 de lei in mana iei vreo 1800 (adica salariul net)

| suntserios a răspuns (pentru ponturi):

Daca salariu minim pe economie ar fi 2300 ai lua 1400 in mana...