| TonyMotola a întrebat:

Care este diferenta intre o companie si o firma, care sunt prioritatile fiecareia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cuvintele sunt sinonime, inseamna acelasi lucru. Prioritatea oricarei firme este sa faca profit, altfel, mai devreme ori mai tarziu, va da faliment. Numai bine!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firma si compania reprezinta unul si acelasi lucru: o societate. Iar prioritatile sunt stabilite intr-un plan de afaceri.

| andreapopa a răspuns:

Ambele cuvinte sunt sinonime cu societate comerciala, totusi exista o diferenta de semantica:
FIRMA = Denumire convențională sub care funcționează o întreprindere. – Din germ. Firma.
Sursa: DEX '98 (1998)
COMPANIE = Mare întreprindere constituită sub formă de societăți (industriale, comerciale, de transport). – Din fr. compagnie.
Sursa: DEX '98 (1998)
Astfel, daca vorbim corect, orice companie este o firma, dar nu orice firma este o companie, ci numai o mare intreprindere constituita sub forma de societati.
Cei care "reinventeaza" limba romana nu e nevoie sa isi bata capul cu o chestiune ca asta, ei pot sa vorbeasca pasareste in continuare netulburati de nimeni pentru ca nu exista o lege care sa ii sanctioneze pe cei care nu vorbesc corect limba materna.