| PainTech a întrebat:

Care e diferenta dintre o firma, o companie si o corporatie? ( explicatie simpla va rog, pe DEX deja ma doare capul...).

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Firma e si aia pe care o are gigi de vinde covrigi la colt
compania e o firma care are deja un numar de mai mare angajati
corporatia e deja o companie care are sucursale prin toata lumea

2 răspunsuri:
| GolopențaAdrian a răspuns:

Pai cred sunt cam acelasi lucru

| PainTech explică (pentru GolopențaAdrian):

Si eu credeam ca sunt acelasi lucru, dar am gasit :

"Adevăraţii capitalişti şi-au folosit cunoştinţele financiare pentru a descoperi pur şi simplu o soluţie salvatoare. Ei s-au reîntors la umbrela corporaţiilor. Acestea sunt cele care îi protejează pe
cei bogaţi. Ceea ce nu ştiu însă cei care n-au avut niciodată o corporaţie este că, de fapt, aceste companii nu există. Ele sunt doar nişte dosare cu câteva acte legale înregistrate de un birou de
avocatură şi de o agenţie guvernamentală. Ele nu au nevoie de o clădire şi de un nume. Nu e ca în cazul unei fabrici sau al unui grup de persoane. O companie este un document legal care creează un
corp legal fără suflet. Din nou averea celor bogaţi era protejată. Din nou a devenit foarte populară utilizarea acestor corporaţii - odată ce a fost aprobată legea impozitării venitului permanent - pentru că impozitul pe venitul corporaţiei este mai mic decât cel pe venitul individual." - Poor Dad, Rich Dad, Robert Kiyosaki.

Chiar daca inseamna cam acelasi lucru, as vrea sa inteleg ce e fiecare ( ce credeam nu mai se intelege cu ceea ce citesc acum ). Momentan, ma simt de parca asciti chineza.