| AllanClare a întrebat:

Care este procedura de deschidere a unui cont bancar pentru primirea unei sume de bani in mod regulat, ce implicatii presupune si la ce banca imi recomandati crearea unui astfel de cont.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci cu cartea de identitate la o banca si insotit de un parinte (tutore legal) daca esti minor. Mergi la o banca de genul Banca Transilvania, ING, care nu au comisioane de cont. Mergi si spui in ce valute vrei sa primesti banii si iti vor face un cont in lei dar si in valuta in care vrei tu. Nu te costa nimic. Apoi iti vor da un cont din 24 de cifre si litere. Ceva de genul 32BTRL... la Banca Transilvania. Acel cont il trimiti celui ce depune si numele tau. Daca sunt bani din strainatate trebuie si codul SWIFT. Intrebi la banca unde este scris ca-ti da niste hartii. Daca doresti si card pentru a scoate oricand banii mai dureaza. Iti face atunci actele dar cardul poate veni si dupa 2 saptamani. De obicei vine in 7-8 zile.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

La orice banca poti deschide un asemenea CONT CURENT, daca esti major. La acel cont poti atasa si un card de debit, cu care sa retragi sume la nevoie.
Chiar daca nu ai majoratul poti folosi card-ul, dar contul trebuie sa fie deschis de o persoana majora.