| xBoyka a întrebat:

Care este programul de lucru al celor de la armata (MAPN)
si ce salariu iau acestea?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand semnezi contractul cu armata trebuie sa fii constient ca acolo nu este program ca la civili. Normal lucrezi 8 ore dar sunt situatii si situatii. Eu am 23 de ani de armata si n-am avut prea multe zile cu 8 ore. Oricum vii mai repede la serviciu sa te schimbi de hainele de strada si pleci mai tarziu cand ti-ai terminat treaba. Bine, nu in toate unitatile e la fel. Sunt si unitatati conduse de chiulangii. Poate astazi mai putin, dar daca vrei sa faci o cariera trebuie sa muncesti. Salariul depinde de grad si de arma dar cele mai mici sunt in jur de 1800 lei. Nimeni nu-ti va spune salariul real acesta fiind confidential. Apoi mai sunt bani de echipament, hrana cazare care pot fi sporuri, uneori. Depinde cine si cum se descurca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Am gasit asta despre soldele militare (nu au salarii) : http://r-26500.blogspot.ro/2013/10/de-la-1-ianuarie-2014-se-maresc.html
Daca un soldat are 1, 64 coeficient de ierarhizare inseamna ca are o solda de grad de 740 lei (salariul minim net pe economie) X 1, 64= 1214 lei. La asta se adauga solda de grad (era atunci 270 lei acum ar putea fi undeva la peste 300 lei) si norma de hrana care este cam in jur de 350 lei plus altele.