| alex495 a întrebat:

Care imi explica si mie fara misto de ce daca nu avem bani si tara sufera din lipsa banilor si facem imprumuturi tampite, de ce nu dam drumul la tiparnita si sa facem bani, dubleze salariile bugetarilor si astfel ei cumpara mai mult si astfel profitul va fi mai mare la societati

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi si mai rau sa avem bani prea multi, ar fi o inflatie foarte mare si preturile ar creste necontrolat.
Regula este ca banii in circulatie trebuie sa acopere productia si serviciile din tara respectiva.

| neutrino a răspuns:

Tiparnita noastra este defecta.

| johnnny123 a răspuns:

Este ca si cum ai intreba "de ce nu stabilim ca de acum inainte un kilometru este egal cu 100 000 metri? In felul asta o masina care consuma 5 litri/km ar merge de o suta de ori mai mult"

Acelasi principiu se aplica si la bani. Bancnotele nu au valoare in sine, sunt doar niste bucati de hartie. Valoarea lor este data de resursele si productia tarii.

Cu ce ne-ar ajuta ca toti romanii sa fie miliardari, daca o paine ar costa un miliard?

Oamenii devin mai bogati doar daca produc mai mult si mai eficient, nu daca tiparesc mai multi bani.

| Elynad a răspuns:

Asa este capitalsmul, se bazeaza pe cerere si oferta. Chiar si in privinta banilor. Sa presupunem ca ducem la extrema ceea ce ai spus tu, si dam fiecarui roman cate o tiparnita sa-si faca atatia bani cati doreste. Ce valoare ar mai avea banii aia? Cine ar mai vinde ceva pe niste hartii fara valoare care se gasesc pe toate drumurile?
Problema nu este lipsa banilor ci concentrarea acestora in prea putine buzunare. Proaste buzunare, care nu sunt capabile de investitie si generare de valoare si de locuri de munca...
Asta e boala capitalismului modern...

| k4dd1 a răspuns:

Pentru ca astfel nu ar mai avea banii valoare. toata lumea ar fi bogata si nu ar mai munci nimeni... nu poate da drumu la *tiparnita* cum spui tu pentru ca nu-i vorba doar de un plastic sau o foaie e vorba de economia tarii. daca nu produci nu ai... noi ce mai producem?