| caritas a întrebat:

salariile bugetarilor sunt la fel în toată țara?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La organe/institutii egale, functii egale, studii egale si vechime egala sunt aceleasi, in rest, daca nu este egalitate, pot fi destul de diferite.

| tril a răspuns (pentru Ioandelasal):

Teoretic.
La mine in unitate (da, bugetara), totul e la cheremul sefului. Din trei angajati cu aceleasi studii, aceeasi vechime (culmea, si varsta), in aceeasi echipa, deci cu aceeasi functie, doi au salarii apropiate iar al treilea s-a ales cu minimum din grila. Evident, seful a gasit si expicatii. Ilogice, dar le-a gasit. Ciudatenia este ca cel cu salar mai mare, e cel mai nepriceput si munceste putin, ca sa nu greseasca mult.

| Ioandelasal a răspuns (pentru tril):

Ti-am raspuns in sensul legii salarizarii unitare a bugetarilor. Ca legea nu se aplica intocmai, in toate cazurile, este alta discutie.