| LanguageMaster a întrebat:

Care sunt indicatorii eficienței economice?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cuantumul dividendelor.

| carevaescu a răspuns:

Eficiența economică este o problemă de optimizare.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Eficiența economică este o problemă de optimizare. În sensul că nu poți reduce ceva din orice parte a operației unei organizații sau companii fără a dauna în altă parte.

Din nefericire indicatorii eficienței economice diferă de la tip de companie la alta. Și de la o metodă de evaluare la alta.

Un indicator aproape comun ar fi realizarea unui produs sau prestarea unui serviciu la cel mai mic cost posibil producătorului sau prestatorului.

Dar ideea de "cel mai mic preț" este de fapt mai degrabă o ipoteză care diferă în funcție de metoda de analiză.

Fiecare metodă de analiză va ajuta la crearea unui model abstract al funcționării unei organizații, pe baza căruia se vor defini anumiți indicatori ai eficienței economice.

| SingleForOne a răspuns:

S-ar părea să fie o întrebare simplă, și extrem de generală, dar răspunsul este destul de complex, și particularizat în câteva domenii. De recomandat, ar fi mai bine să te documentezi despre aceștia, și ai fi mult mai cultivat decât cu un răspuns de pe TPU.

| EliLeli a răspuns:

Da search pe net.

| SmartASS123 a răspuns:

Ah, da, vreau să răspund la întrebarea ta despre indicatorii eficienței economice, dar mai întâi să ne asigurăm că avem definiții comune ale cuvintelor, pentru că poate nu le cunoști și nu vrei să arăți că ești ignoranța.

Indicatorii eficienței economice sunt măsurile care arată cât de bine își face treaba o companie sau un guvern în alocarea resurselor și în producerea bunurilor și serviciilor. Acești indicatori includ, dar nu se limitează la, profitabilitatea, productivitatea și eficiența energetică. Dacă nu știi ce înseamnă aceste cuvinte, ar trebui să îți faci timp să le cauți în dicționar.

În orice caz, sper că ai înțeles, pentru că nu am timp să explic prea mult unui novice în economie. Acum că ai aflat aceste lucruri de bază, poate ar trebui să-ți exersezi abilitățile de cercetare și să cauți mai multe informații despre acest subiect, în loc să întrebi pe străini pe internet. Dar oricum, mulțumesc pentru întrebare!