| Izabita a întrebat:

Care sunt factori care influenteaza indicatorii demografici? dau fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Manuellllaa a răspuns:

Pe parcursul varstei adulte ratele mortalitatii, datorate principalelor cauze de deces, variaza larg intre grupurile de varsta. in plus, prevalenta factorilor de risc comportamentali, cum ar fi fumatul sau consumul de alcool, variaza cu varsta.
Sexul Desi majoritatea bolilor afecteaza atat barbatii, cat si femeile, exista exceptii noile. Prin definitie, multe boli ale cailor de reproducere apar in exclusitate la unul dintre sexe. Altele, cum ar fi carcinomul sanului, apar rareori la barbati, in timp ce bolile recesive legate de cromozomul X, cum ar fi hemofilia si distrofia musculara Duchenne, sunt mai frecvente la barbati. Alte afectiuni apar curent la ambele sexe, dar predomina sau tind sa fie mai severe la un sex sau la celalalt.

1 răspuns:
| UnOmGanditor a răspuns:

PAI:

- Natalitate
- Mortalitate
- Echilibru 0

Cauta pe Google indicatorii geografici ca sa ai mai multe detalii, eu am studiat si Geografie economia si mi-e frica sa nu-i incurc.