| Pustiok97BZKpub a întrebat:

Cat ar valora o moneda de 200 de lire din 1976 din Republica Italiana?

Răspuns Câştigător
| axll a răspuns:

Just! sa valoreze undeva la 2-3 lei (sau...iti da un prieten care colectioneaza bani o bere pe ea) ca sa valoreze ceva trebuie sa depaseasca 100 ani. mai conteaza si anul in care a fost lansata, cand a fost retrasa si la bancnote conteaza foarte mult daca a fost circulata...sau nu. de exemplu, hartiile de 2000 lei cu eclipsa pot ajunge si la 200 euro daca nu au fost puse in circulatie. asta o poti verifica pe site-ul BNR dupa numarul de serie.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca are vreo valoare numismatica--- moneda este prea "tanara" pentru a interesa colectionarii. Parerea mea!

| axll a răspuns (pentru alessia5158):

Just! sa valoreze undeva la 2-3 lei (sau...iti da un prieten care colectioneaza bani o bere pe ea) ca sa valoreze ceva trebuie sa depaseasca 100 ani. mai conteaza si anul in care a fost lansata, cand a fost retrasa si la bancnote conteaza foarte mult daca a fost circulata...sau nu. de exemplu, hartiile de 2000 lei cu eclipsa pot ajunge si la 200 euro daca nu au fost puse in circulatie. asta o poti verifica pe site-ul BNR dupa numarul de serie.

| Cristiano_Cristi_1990_4c4h a răspuns:

Cat valoreaza vmoneda 200 lire republica italiana din 1979.

| Marian_Alin_1992_VAmc a răspuns:

Am monedele din Italia 1889~1989... 1988. ... 1995 de 200£ cat imi oferiti pe ele