| Aretha a întrebat:

Cat costa un apartament in anul 90? Cand a fost inflatia.
De 3 camere semidecomandat.
La cat ajungea in euro?
Daca stie cineva si din lei vechi in lei noi si in euro.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Inflatie a tot fost de atunci pana acum. Buba e ca atunci aveam cam doua cursuri valutare - unul impus si altul real. Uite aici o discutie fix pe subiect - https://forum.softpedia.com/topic/681997-pretul-apartamentelor-in-1990/

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intre 20k si 30k (20.000 - 30.000€)

Bula
| Bula a răspuns:

In 1990 nu a existat inca Euro, si inflatia a fost mica.
Costul unui apartament a fost si atunci diferit, in functie de marime, stare si amplasament.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stiu doar ca in 1999-2000, ai mei au dat un apartament decomandat, la etajul 2, din caramida, cu 80.000.000 ROL, si au cumparat unul tip vagon, la parter, in bloc de beton, cu 65.000.000 ROL.
Pe atunci, salariile erau multe sub 1.000.000 ROL pe luna. Pe la 2.000 de lei, deja imi luam ceva de la magazin. O punga de snaks-uri era vreo 5000 de lei.
10.000 ROL (lei vechi) = 1 RON (leu nou/actual).
Euro nu era prezent in anii '90, se foloseau marcile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Euro exista din 2002
e irelevant sa calculezi pentru 90

| Aretha explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa zici daca cineva a platit 150de mii de lei vechi in 90, e irelevant sa stiu acum cat e in euro?
Cata luciditate. Normal ca vreau sa stiu. Si da, in 90 daca cauti, a fost inflatie de dupa caderea comunismului. DESIGUR SPER SA STII SI ASTA.
How retarded, cica irelevand. Wow

| Bula a răspuns (pentru Aretha):

In februarie 1990, Consiliul FSN a stabilit cursul dolarului american (USD) la 18.00 lei:
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=11108
In statistica BNR apare doar media anuala si la sfarsitul anului 1991, cand cursul dolarului american (USD) a fost 35.00 lei
https://www.bnr.ro/StatisticsReportHTML.aspx?icid=800&table=703&column=
Deci, la cursul anului 1990 poti calcula 150000 lei = 8333 USD, iar la sfarsitul anului 1991 a fost 150000 lei = 4285 USD.
Mentionez ca, din anul 1990 pana astazi si dolarul a suferit o devalorizare substantiala, de peste 10 ori (estimez chiar de 30-40 ori), daca luam in calcul puterea de cumparare (aur, argint, etc), precum si produsele de consum uzual.

Vrajelile economice ale bancilor au menirea de a acoperi dedesubturile intereselor economice.
Ininte de 1990, toate referintele monedelor (pe plan international) se calculau in functie de depozitele de garantare in aur ale tarilor (in- si intre tarile socialiste, cursul a fost impus de CAEN si de guvernele tarilor membre).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aretha):

știi ce înseamnă inflație? sau ce vrei să-mi spui? a fost un haos total și de asta e irelevant să calculezi, că nu prea exista piață. Vrei să-ți calculez la o monedă care nu exista?laughing))))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aretha):

Atunci nu aveai EUR. Aveai USD si marci germane cu care se opera in principal. Cursul oficial nu il folosea decat statul roman ca sa vinda chestii la preturi de nimic, pe cand cursul la casele de schimb si "al strazii" era de vreo 6-7 ori mai mare.

| Aretha explică (pentru anonim_4396):

Mai omule. Am nevoie de tranzactie pentru ca niste chitante pe care le am sunt din 90 si scrie in lei vechi.
Esti retardat? Vreau sa stiu "moneda aia ce nu mai exista" cat *** e in banii de acum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Aretha):

Poti doar estima cu o marja de eroare destul de mare. Citeste cu atentie pe forumul Softpedia topicul pentru care mi-ai dat funda si incearca sa calculezi luind in calcul niste valori de referinta, de exemplu franzela sau salariul mediu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aretha):

N-auzi bre ca banii aia n-aveau valoare in moneda straina si valuta avea doar cine o pitise bine
Esti de o prostie raralaughing

| Aretha explică (pentru anonim_4396):

Nu conteaza omule. Ele trebuie in prezent sa aiba conversie.
De aia exista site de calculare din rol in ron prostule

| christine99 a răspuns:

Mai ieftin ca acum.