| anonim_4396 a întrebat:

Cat la suta este cas(sanatatea) pentru persoane fizice autorizate?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CAS este contributia de asigurari sociale (pentru pensie) si este de 31, 3% la venitul declarat prin contractul incheiat cu Casa de Pensii Publice. Pentru sanatate este contributia de asigurari sociale de sanatate(CASS) si este de 5, 5%. Numai bine!

| anutza a răspuns:

Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31, 3%x708).
Plata se face lunar pana la 25 a lunii urmatoare.
Asigurarea pentru somaj este facultativa.

| seen a răspuns:

31,3% din venit lunar dobandit si justificabil cu acte ex : ai vandut ai vandut 9 perechi de adidasii si ai oferit bon doar la 4 perechii tu contrbuiesti cu acel 31, 3% din contravaloare celor 4 perechi de adidasii