| alexsaxx2323 a întrebat:

Cat ma costa sa deschid un magazin de haine elegante /Casual si care sunt acei pasi?
Cu ce sa incep?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te sfătuiesc sa faci afaceri in Romania, daca nu ai capital serios e greu, ce faci daca te imprumuti la bancă, de unde restitui imprumutul, sau ajungi sa te sinucizi cum se intimplă mereu cu cei care nu mai pot inapoia datoria băncilor din cauză că nu au de unde, trebuie sa ai un plan de afacere bun, care sa meargă, in afaceri nu te poti baza pe vise si pe poate va merge sau eu asa sper, si sa fim seriosi cine are bani de haine elegante? nu vezi ca majoritatea caută reduceri, sau haine second hand? Lumea nu are ce mînca ca nu sunt bani, la haine de firmă renunță omul, dar la mincare nu.

| DoriKat a răspuns:

In primul rând trebuie să ai un loc unde să deschizi magazinul, ceea ce inseamnă să plătești chirie, care variază de la oras la oras si in funcție de plasarea clădirii.
Apoi iți trebuie mobilă pentru acel spațiu.
Trebuie să inființezi o firmă cu activitate (cod Caen) de vânzare de haine (etc)
Apoi trebuie să te aprovizionezi cu haine, iți trebuie un fond din care să cumperi prima dată hainele.
Apoi trebuie să te gandesti dacă o sa ai vanzatoare sau vinzi tu.

| AdrianNastase a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii cu ce vei fi diferit. Sunt foarte multe magazine de haine si sunt toate la fel... TOATE VAND HAINE. Ca sa ai succes pune-ti intrebarea, de ce trebuie sa vina un client la mine si sa nu se sa duca la vecinul? Daca raspunsul este pretul, ai pierdut inainte sa incepi! Daca vrei te pot ajuta, am un program de marketing care ajuta firmele sa aiba mai multi clienti, pana in momentul de fata colaboram cu peste 1200 firme din Romania