| ricciolina a întrebat:

Cine stie cat ma costa sa imi deschid un magazin cu haine? As vrea sa stiu cat m-ar costa actele si tot ce tine de documente. multumesc

Răspuns Câştigător
| Solon a răspuns:

Felicitari pentru initiativa!
Actele pentru infiintarea firmei nu te vor costa mai mult de 1000 de lei.
Cheltuielile mari sunt cu chiria pentru spatiu, mobilierul de magazin (rafturi, stative pentru umerase, manechine pentru expus haine, tejghea) si apoi iti trebuie bani pentru fondul de marfa. E de asteptat ca nu-ti va da nimeni marfa pe datorie. Trebuie sa ai niste bani pentru a-ti aproviziona bine magazinul pentru ca se stie cat de mult conteaza prima impresie in comert.

Cat despre spagile de care zice colegul Birlik, in domeniul comertului cu haine nu prea sunt presiuni din partea inspectorilor corupti; e mai greu industria alimentara.
Bata!

| ricciolina explică (pentru Solon):

Multumesc frumos pentru informatii.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul infiintarii unei firme depinde de capitalul social si forma juridica a firmei. Oricum, primul pas este sa mergi la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau pentru rezervarea denumirii firmei si aici afli tot ce te intereseaza, inclusiv iti pot face actul constitutiv.

| Birlik65 a răspuns:

In Romania? Daca nu ai relatii o sa te rupa la bani.taxe.taxe.taxe. spaga. spaga. spaga. daca nu dai, deschizi magazinul in viiiitorul apropiat.winking