| anonim_4396 a întrebat:

Cat ma costa si cat castig din publicarea unei carti?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pregatirea pentru tipar si 100 exemplare terminate (legate, "gata de librarie") te pot costa intre 1000-5000 euro pentru o carte de 100-150 pagini, in functie de continut si calitate.
Urmatoarele cateva mii de exemplare te costa doar tiparirea si legarea, care sunt compatibile ca cost total.

In concluzie, daca publici un tiraj mic, iesi in pierdere. Daca tirajul e mare si trece repede, atunci vei fi in castig.

| cristi202 a răspuns:

La noi la romani, costurile sunt mari, si cistigurile destul de mici. Trebuie sa scrii bine ca sa se vinda, ca sa ajungi sa cistigi ceva, altfel risti sa fii in pierdere. Cartea a pierdut mult in fata smartphone-ului, si cand te pui sa publici iti dai seama ca intri intr-un labirint din care iesi doar daca scoti o multime de bani.

| BiancaMiciu a răspuns (pentru cristi202):

Multumesc pentru informatii

| cristi202 a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Cu placere!
happy

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde cat de cumparata o sa fie, poti sa iesi pe minus sau poti sa ajungi miliardara...

| BiancaMiciu a răspuns:

Multumesc.