| HUAWEHUAWE a întrebat:

Cat costa publicarea unei carti?
Cine se ocupa de raspandirea ei prin librarii /chioscuri de ziare etc?

multmuesc anticipat

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de formatul cărții, numărul de pagini, dacă are poze sau nu, dacă are copertă tare sau nu. Este nevoie de tipărit un număr minim de exemplare care merg la depozitul legal 10 bucăți. Peste acest număr, câte plătești, atâtea primești. De răspândire nu se ocupă nimeni, este treaba ta. Unele edituri o fac contra cost, dacă cartea este de calitate.

| HUAWEHUAWE explică (pentru sadrian46):

Imi poti da un exemplu scump si unul ieftin de carti de care stii tu ca au fost publicate?
multumesc

| sadrian46 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Unul este cartea mea. https://www.edituraecou.ro/autor/s-a-s
Costă tipărirea acum 40 lei/exemplar. Scumpe, câte vrei și la ce preț vrei.

| HUAWEHUAWE explică (pentru sadrian46):

Si o carticica de 12 pagini mica cat buletinul cat ar costa 100 de exemplare?
mersi

| sadrian46 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Este o broșură. Aici un număr mic de exemplare nu merită edituri și tipografiei să se ocupe de el. Fiind o comandă atipică, te poate costa mult, dacă vrei exact așa. Nu am de unde să fac o asemenea evaluare. Contactezi online sau direct o editură și primești răspuns.

| DjSannan a răspuns:

Costul publicarii unei carti poate varia in functie de mai multi factori, cum ar fi dimensiunea cartii, numarul de exemplare imprimate, calitatea hartiei si a copertei, si metoda de publicare (auto-publicare sau prin intermediul unei edituri). In general, auto-publicarea poate fi mai ieftina, dar poate fi mai dificila din punct de vedere al promovarii si distributiei.
Editurile se ocupa de distributia cartii prin intermediul librariilor si a altor canale de vanzare. Ei pot contracta cu distribuitori si librarii pentru a plasa cartea pe rafturile lor. In cazul in care ai publicat cartea prin auto-publicare, va trebui sa te ocupi tu de distributie si promovare.

| HUAWEHUAWE explică (pentru DjSannan):

Multumesc
Dimensiunile 148x 210 mm(+2% )
Gramajul interior 55g/mp
Gramajul coperta 150g/mp
adica un caiet de 48 de file de mate/romana, 500 exemplare
prin editura
cat ar costa dupa tine? aproximativ daca ai intalnit situatie la fel

| DjSannan a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Costurile exacte nu le stiu din pacate