| PringAloe a întrebat:

Cat o sa mai creasca pretul combustibilului?
De ce a crescut asa mult in ultima perioada?
Pana la ce pret ca o sa ajunga combustibilul?
Mersul cu masina a devenit un lux?
Care este parerea dvs. fata de aceasta crestere?
Imi amintesc cum acum 2 ani de zile pretul la motorina extra de la rompetrolul de la care alimentez era undeva la 4. 80lei, pe vremea aia cand bagam de 200lei intrau aproape 42litri de motorina care ma ajungeau cam chiar si pentru 700km parcursi, acum pretul a ajung la 6.95 ceea ce inseamna ca daca alimentez de 200lei intra aproape 29litri de combustibil, ceea ce inseamna ca in ziua de azi cu o alimentare de 200 lei parcurg undeva la sub 500km.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai 5 intrebări intr-o postare - harnic om!
1, 3 nici jizăs nu știe
2 https://romania.europalibera.org/......67071.html

| Catrice a răspuns:

Pai nu era deja un lux?thinking
4, 8 lei? Mișto, n-am văzut niciodată prețul asta pe aici. Ma rog, poate acu 10 ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Asta-i doar aparenta, inceputul problemelor, ce pot!
Anul trecut, la un moment dat, pretul petrolului a fost negativ ("-"), adica cei care au extras titeiul (ei) au platit sa "scape" de titei, fiindca cererea a fost mica.
Anul acesta vor sa recupereze pierderile si s-a marit pretul. Rezultatul: TOATE transporturile, respectiv industria bazata pe petrol (adica cca. o treime din economia mondiala! ) SE VOR SCUMPI puternic.
In final, omul de rand va suporta (sau nu) cresterea preturilor (energie, la alimente, haine, servicii etc.).
Puterea de cumparare va scadea vertiginos, preturile in ceruri, iar salariile neschimbate.

Se numeste CRIZA ECONOMICA MONDIALA:

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Din pacate nu era, ca impozitele auto sunt in bataie de joc la noi. De aia ne sufocam peste tot de la noxe...

| PringAloe explică (pentru Catrice):

Daa, a fost odata, cel putin unde am alimentat eu, a fost o perioada in care pretul a scazut mult, undeva la sf. 2017 / inceput 2018.

| PringAloe explică (pentru Bula):

Cererea mica a fost influentata si de perioada asa pandemica?

| RoCkKiD a răspuns:

Cat o sa mai creasca pretul combustibilului?
Pana la anul in vara cel putin

De ce a crescut asa mult in ultima perioada?
E un cumul de factori, inflatia, devalorizarea leului in raport cu euro/dolar, cresterea cererii comparativ cu anii trecuti dupa ce s-a iesit din carantine dar si faptul ca vor companiile sa isi scoata pareala parleala din 2019/2020 cand oamenii nu prea au mers cu masinile.

Pana la ce pret ca o sa ajunga combustibilul?
Daca stiam asta eram bogat acum

Mersul cu masina a devenit un lux?
Mersul cu masina este un lux si costurile ar trebui sa fie pe masura. Masina nu e ca sa te duci pana la colt sa iti iei un suc sau sadai o tura cu baietii. Oricum de anul asta au inceput sa mai bage ceva si la asigurari dar mie oricum imi pare putin, valoarea lor ar trebui sa fie mult mai mare, mai ales la motoarele mari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da-le in spanac de asigurari, ar trebui impozitele marite serios ca sa mai putem respira si sa nu conduca orice primata careia ii curge colbul din buletin. P.S. In trafic sunt zeci de mii de masini care au costat 500 EUR masina + 500 EUR spaga la ITP ca sa o inmatriculeze si care nu o sa vada vreodata service autorizat/serios pentru vreo verificare periodica. De cretinii care dubleaza pe trecerea de pietoni nu mai zic, de acum umblu cu o castana in buzunar si cand mai patesc asta o arunc in masina idiotului. Slabe sanse sa ii sparg ceva, dar sa il puna mama naibii sa opreasca si sa comenteze...

| RoCkKiD a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E aceiai discutie, preturile trebuie marite, asa am scapa de o gramada de masini iar aia care nu ar avea cu adevarat nevoie de ele s-ar gandit de 2 ori daca o tin sau nu. Asa am elibera si strazi, si locuri de parcare samd.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da, insa cine face asta se sinucide politic. La noi ca sa fie bine ar trebui minim 8 ani de dictatura militara pentru implementarea unor astfel de masuri, plus ajustari ale legilor pe model american si nu neaparat - toate autoritatile statului au body cam pentru a evita abuzurile, iar de partea ailalta, daca o faci pe nebunul, impuscat din scurt. Nu mortal, pe cit posibil, desigur. Si politistii sa fie pregatiti cum trebuie. Nu pot sa uit o faza de pe YT cu politia americana. Era unul agitat cu o surubelnita in mina (sau ceva de genul) intr-o parcare si vreo 4-5 politisti pe linga el. Au negociat oamenii cu el sa se linisteasca, asta nu si nu, tot o facea pe vulturul. La un moment dat s-a repezit spre politai cu obiectul respectiv. Politaii pastrasera distanta anterior, chiar se mai si retrageau uneori, nu erau deloc agresivi. Ei, si-a incasat baiatul vreo 4-5 gloante aproape simultan din scurt, a picat jos. In 10 secunde, 2 politai ii puneau deja catusele, timp in care alti doi ii acordau primul ajutor. A fost dus la spital, i-au scos gloantele din el, a scapat. Asta inseamna profesionalism si lege serioasa. La noi probabil daca ar avea mai lejer uzul de arma politaii, ai muri ca un ciine pe marginea drumului impuscat in picior asteptind salvarea, ca politaii/jandarmii ar fi lemn la capitolul prim-ajutor...