| imihaistoian a întrebat:

Cat trebuie sa ai salariu ca sa suporti o rata la un apartament luat prin prima casa de 210 euro pe luna?

Răspuns Câştigător
| guardian18angel a răspuns:

Pfu, 210 euro pe luna inseamna aproximativ 9 milioane de lei vechi pe luna ceea ce e destul de mult pentru salariile din Romania.

Trebuie sa ai in vedere si cheltuielile lunare (gaz, regie, curent, cablu, internet, etc) care-ti vin in functie de cati locuiesc acolo, si apoi in functie de cat cheltuiesti si pe mancare, si ce-ti mai ramane si de ceva distractie, nu stiu... ceva de baut prin oras, o pizza si asa mai departe. Ti-ar trebui, pe putin 20 de milioane, ca sa poti trai... okay, dupa standardele Romaniei, dar se poate si mai bine de-atat.

Cel mai bine e cand cel putin 2 locuitori ai aceluiasi apartament contribuie la rata lui si la cheltuielile din casa. Asa merge mai okay...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai un salariu de cca 2.000 lei. Numai bine!

| andreea3216 a răspuns:

Gradul de indatorare este de aproximativ 50% din veniturile tale, in functie de fiecare banca, asa ca venitul minim ar fi de 420 euro pe luna sau 1900 lei.

| Dan10079 a răspuns:

Eu stiam ca la prima casa trebuie cam 3000 lei.(nu stiu sigur)

| eaglewatch01 a răspuns:

Trebuie un venit net de vreo doua mii si ceva de lei ca sa poti suporta din punct de vedere al bancii o asemenea rata lunara.