| georgeflorinConor a întrebat:

Căte clase trebuie să ai pentru a fi ospătar?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

10 clase, dar trebuie sa ai peste 18 ani, fiindca nu ai voie sa intri in baruri restaurante sau cluburi, daca esti minor.

| carevaescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma scuzi te rog, dar ambele informații sunt gresite.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vorbim aici de aceia care curata mesele, spala vasele sau spala spala pe jos in restaurante si wc -uri, ca aia pot fi necalificati.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista si clasa de Ospatar-bucatar la liceul economic, unde poti sa iesi ospatar calificat.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista si Scoala Profesionala de zi, pentru profesia de:

Ajutor de ospătar, Ospătar (Chelner), Somelier, Barman, Barman preparator.

https://cneab.ro/ro/2018/04/16/oferta-educationala-2018/

| sierra1 a răspuns:

Cum spune primul răspuns: doar atâtea cât să știi să scrii o comandă și eventual să faci un total

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Măcar 8. Dar asta, dacă nu are cu curs de ospătari.

| ReddY25 a răspuns:

Strictul necesar

| carevaescu a răspuns:

Se consideră munca necalificata.

| haileewatson a răspuns:

Raspunsul e in functie de ce fel de ospatar vrei sa fii. Zic asta deoarece te poti angaja si in timpul liceului pe pozitia asta, si bineinteles ca atunci nu iti trebuie vreo diploma, dar nici restaurantul in sine nu va va fi unul extravagant si probabil nu vei avea voie sa servesti alcool.
Daca ai peste 18 ani cel mai probabil iti vor cere diploma de Bac.

| GigelTheAlmighty a răspuns:

Credința