Întrebare recomandată | r4u10h a întrebat:

Cati ani trebuie sa ai pentru a trece o casa, un aparatament, o masina pe numele tau? dau funda.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la aceasta intrebare, ai mai pus-o si in categoria legislatie. Daca nu mi-ai vazut raspunsul acolo il repet aici:
"Pentru a o face in nume propriu trebuie sa fii major. Si minorii pot primi in proprietate bunuri imobile sau mobile doar ca trebuie sa fie reprezentati la incheierea contractului de parinti sau un curator."

evenso
| evenso a răspuns:

18 ani daca imobilul sau masina intra in proprietatea ta dupa incheierea unui contract de vanzare - cumparare, cred ca varsta poate sa fie mai mica in caz de donatie sau mostenire, dar nu cunosc detalii.
Asteapta pana iti raspunde @Ioandelasal, el stie exact.

| matrix100 a răspuns (pentru evenso):

Buna evenso. Ma intereseaza si pe mine aceasta intrebare mai precis am de gand sa ma insor sa fac un copil iar planul meu este cand copilul va avea 1 an poate 2-3-4 sa cumpar un apartament si sa fie pe numele lui. As vrea sa stiu daca acest lucru este posibil. Din raspunsul tau nu stiu cine este loandelasal poate ma ajuti intr-un fel referitor la problema mea. Merci anticipat

suntserios
| suntserios a răspuns:

18 normal

| unknownn a răspuns (pentru suntserios):

Tipul intreaba cati ani trebuie sa ai si tu ai zis ca 18. Deci daca are 19 nu-i bine, ca trebuie 18? Cam asa inteleg eu din raspunsul tau.
Raspunsul corect era: " De la 18 ani in sus!"

| suntserios a răspuns (pentru unknownn):

Esti un geniu in viata

| unknownn a răspuns (pentru suntserios):

Ha,stiam eu:X!

| Dumnezău a răspuns:

18,nenicule.E varsta standard.Bineinteles,ar fi de bon-ton sa ai si acoperire financiara, prin venitul tau, pe acele bunuri, ca sa nu te trezesti cu niste tristi de la ANAF peste tine.

| Dismally a răspuns:

18 ani.

| JustSolutions a răspuns:

Prin mostenire ai nevoie de acte la notar sau la primarie (ma refer tot la minori)

| DariusAndi a răspuns:

18 ani! Funda.big grinhappybig grinhappybig grinhappy

| r4u10h explică:

Pe mine ma intereseaza in caz de donatie/mostenire!

| lovelovebya a răspuns:

Poi de la 18 ani :*

| adelinaa22 a răspuns:

18 straight face