| JohnnyWalkerBravo a întrebat:

Cati Bani si de ce Acte ai nevoie sa faci un Magazin, fie Online sau Fizic (fizic insemnand oricare, la Mall sau altundeva) de Tutun si Alcool? ma gandeam sa fac un astfel de Magazin, in care sa vand Bauturi Alcoolice (Whisky, Votca, etc) si Tutun. (Tigari sau Trabucuri, Tigari Electronice) si in unde e cel mai bun de plasat un astfel de Magazin, Online sau Fizic? si cum fac rost de Marfa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Undeva la 50.000-100.000 euro!
In primul rand, trebuie sa mergi la camera de comert sa-ti infiintezi firma, apoi sa obtii aprobari de spatiu, de la pompieri, sanatate, sa-ti iei licente de distributie alcool samd.
O asemenea investitie este foarte scumpa, deoarece necesita plata accizelor catre stat, pentru ca tutunul si alcoolul sunt chestii de lux, si taxele lor sunt pe masura.
Un magazin online nu va face vanzare mai ales la bauturi, in plus, iti trebuie sa achizitionezi cutii speciale detransport, ceea ce va ridica pretul sticlelor de bauturi foarte mult.
Riscul ca sticla sa ajunga sparta la destinatie este f mare, pentru ca accidente se pot intampla.
In orice caz, magazinele online de bauturi sunt extremd e riscante, ca business ma refer, adica s-ar putea sa nu faci prea multa vanzare.
Dar daca ai un magazin deschis si se pot da si comenzi online, atunci angajezi pe cineva care sa faca si transportul.

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru Violleta2022):

Interesant raspuns. si cu toti Banii aia cam cati din ei se duc la Cumpararea Marfei? oricum, mersi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Pai, inchierea spatiului costa foarte mult, apoi plata garantiei spatiului, toate autorizarile, constructia de rafturi din magazin si tot mobilierul, angajarea macar a unui vanzator... dupa ce pregatesti magazinul si ai tot, abia iti mai raman jumatate sau chiar mai putin din bani, sa aduci marfa.
Pentru inceput, nimeni nu-ti va da marfa pe gratis sau cu plata la 30-60 de zile, iti va trebuii cel putin 6 luni sa faci dovada ca esti cumparator serios si ca aduci comenzi mari, ca sa-ti faca reduceri, sau sa te planifice la plata la termen mai lung.
In primul an nu te astepta la profit, fii multiumit daca reusesti sa scoti banii pe investitie!