| Buu a întrebat:

De ce acte si aprobări as avea nevoie pentru producerea de bauturi alcoolice din fructe? Mure, afine, caise etc.

3 răspunsuri:
| Comunity a răspuns:

Sincer, eu o sa iti spun parerea mea. Nu iti scriu legi sau ceva de genul, ci o sa iti spun cum cred ca e mai bine. De vreme ce iti doresti sa obtii aprobari pentru a produce bauturi alcoolice inseamna ca vrei sa produci la cantitati mari sau sa iti deschizi magazinul tau, firma ta. Parerea mea e ca daca vrei sa produci bauturi doar pentru consumul propriu sau in familie cum vine vorba nu are rost sa obtii acte si aprobari pentru ca dai multi bani
si iti bati capul cu atatea legi si din cate stiu eu pana acum nu a fost arestat sau sanctionat nimeni care isi pregatea cativa litri de sarbatori sau in oricare alta zi a anului. Daca vrei sa produci alcool mult si sa il vinzi in cantitati mari atunci da ai nevoie de aprobari, pentru ca teoretic e o afacere.

| Buu explică (pentru Comunity):

Pai da. Vreau sa deschid un magazin cu bauturi naturale alcoolice, siropuri etc. De ce aprobări as avea nevoie?
Unde as putea merge pentru mai multe răspunsuri!?

| Comunity a răspuns (pentru Buu):

Buna ziua. Imi cer scuze pentru raspunsul tarziu, probabil de pe 26 aprilie ati rezolvat problema dumneavoastra. Cum am spus nu vreau sa va dau informatii false si eronate din cauza lipsei de cunostinte in acest domeniu, dar va sugerez sa intrebati cel mai sigur la primarie prima data, iar cei de acolo au sa va indrume mai departe. O sa vad dau mai multe link-uri unde sunt scrise legile despre bauturi si fabricatia lor, norme, etc. sa va faceti o idee/un exemplu legat de ce ar trebui sa faceti. Repet! Va rog sa cautati personal in amanunt aceste informatii ca sa fiti 100% sigur de cele scrise.
https://lege5.ro/......todologica

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=37274