| tinuolaru1234 a întrebat:

Salutare! Intentionez sa deschid un magazin online si fizic, dedicat barbatilor. Aici intentionez sa pun la vanzare si trabucuri, insa din ce am citit, spun unii ca este interzis sa vand la bucata.
Cutia pe langa ca e scumpa, mai are si cate 20/25 buc. Un trabuc nu se fumeaza la fel de des ca o tigara. De aceea vreau sa le pot vinde si la bucata.
Ma poate lamurii cineva daca imi permite legea sa vand la bucata din cutii?
Trabucul nu are umplutura de tutun ca o tigara, e conf din foi de tutun. Deci este diferenta.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este interzisa vanzarea la bucata, conform art.3, alin.(5) din L.349/2002, pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Se interzice vânzarea la bucată a ţigaretelor, ţigărilor de foi şi cigarillos."
Daca o faci fapta constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda foarte mare si poate duce la suspendarea activitatii sau chiar inchiderea, citez:
"ART. 10.
Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
b) nerespectarea de către persoanele juridice a prevederilor art. 3 alin. (1), (1^1), (5), (5^2), (6), (7^1) şi ale art. 4 alin. (2) se sancţionează cu amendă contravenţională de 5.000 de lei la prima abatere, cu amendă contravenţională de 10.000 de lei şi cu sancţiunea complementară de suspendare a activităţii până la remedierea situaţiei care a dus la suspendarea activităţii la a doua abatere; săvârşirea unei noi contravenţii la această lege se sancţionează cu amendă contravenţională de 15.000 de lei şi cu sancţiunea complementară de închidere a unităţii."

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Legea nu distinge dupa cum au fost achizitionate si unde-i lege nu-i tocmeala.

Răspuns utilizator avertizat
| tinuolaru1234 explică (pentru KronstadtRevival):

Nu doresc sa cumpar la bucata si sa vand la set. eu vreau fix invers.
Am gasit cutii de trabucuri (50buc, 25buc, 20buc) care sunt ambalate individual intr-o țiplă. Este precum bomboanele vandute la bucata, rest la magazine laughing
Cele care vin fara folie individuala, mi se pare normal sa ramana in set si sa nu le pot vinde la bucata.

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns:

"Se interzice vânzarea produselor din tutun la bucată, precum şi punerea pe piaţă a pachetelor de ţigări care conţin mai puţin de 20 de bucăţi."
Cum trabucul e tot un produs din tutun, nu se poate vinde la bucata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| 6Radu5 a răspuns:

Salut,din ce am vazut eu toate magazinele cu trabucuri vand la bucata.Recent am cumparat niste sortimente, m-a servit dintr-o cutie plina, trabucul si el impachetat in folie. Daca acestea sunt scumpe si normal ca poti sa vinzi si la bucata, doar sa fie impachetate individual. Legea spune doar de tigarete, tigari de foi si cigarillos(niste trabucuri mici). Poti sa vinzi linistit, sa-mi spui si mie unde e magazinul.

| tinuolaru1234 explică (pentru 6Radu5):

Momentan este un magazin online in lucru. urmeaza sa i dam drumul imediat ce avem toate informatiile de care avem nevoie sa fim legali