| viki_7785 a întrebat:

Ce acte trebuie pentru somaj?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Cele care le-am scris mai sus sint acte pentru inscriere la cursuri de recalificarea profesionala, dar acum iti voi da si actele necesare pentru dosarul de somaj pentru persoane provenite din campul muncii:Act de identitate – Original si copie;
Dosar cu sina;
Certificat de nastere – Original si copie;

Certificat de casatorie – Original si copie;

Actele de studii si calificare – Originale si copii;

Adeverinta medicala din care sa rezulte ca solicitantul este apt de munca sau are restrictii medicale;

Acte eliberate de organele financiare teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate conf. legii, venituri mai mici decât indemnizatia de somaj;

Carnet de munca – Original si copie;

Adeverinta eliberata de societate (Anexa 14(26 la normele metodologice de aplicare a Legii nr.76, cu completarile si modificarile ulterioare)
Anexa 8 copie xerox;
Anexa 2 copie xerox;

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

1. Recomandare de la compartimentul de consiliere A. J. O. F. M., cu numărul de înregistrare de şomer sau persoană în căutare de loc de munca de la A. J. O. F. M.
2. Original şi copie certificat de naştere
3. Original şi copie buletin/carte de identitate
4. Original şi copie acte studii
5. Adeverinta medicală de la medicul de familie, cu menţiunea "APT PENTRU MESERIA..."
6. Pentru femei (şi cei care îşi schimbă numele de familie), original si copie a certificatului de căsătorie.

| Delia 75 a răspuns:

1. Actul de identitate, in original si copie;
2. Actele de studii si de calificare, in original si copie;
3. Certificatul de nastere, in original si copie;
4. Certificatul de casatorie, in original si copie;
5. Adeverinta medicala, din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale
6. Actele eliberate de organele financiare teritoriale, din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj
7. Declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.