| Tudor_2273 a întrebat:

Ce afacere poti incepe cu 10.000 euro?

Răspuns Câştigător
| ElenaSt2011 a răspuns:

Probabil una din urmatoarele afaceri: o pescarie, sau o livada cu pomi fructiferi, sau crescatorie de prepelite, iepuri. Sau de ce nu, cultura catinei, daca gasesti agentii interesate de cumpararea acestor produse.

Nu stiu exact daca iti ajung banii pentru vreuna din aceste afaceri, dar, avand in vedere ca toata lumea are nevoie de alimente, cel putin teoretic ar trebui sa mearga un astfel de afacere.

Eventual, poti intra pe Google si sa scrii IDEI de AFACERI si, vezi ce gasesti.

Mult succes.

10 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Ce stii sa faci? Poti face ceva in domeniul in care ai mai lucrat?
E greu sa faci ceva de care n-ai idee pentru ca nu stii ce cheltuieli si ce riscuri implica.
Poti eventual incerca o franciza, iti vine ei cu know-how, altfel eu as lua pe cineva cu experienta in firma.
Intreaba-ti prietenii si rudele si vezi daca vine vreunul cu o idee din domeniul lui, dupa care pui pe hartie.
Asa pot zice si eu stupi de albine, da' cu ce te-ajuta?
Mult succes

| stroedaniel13 a răspuns:

Sunt destule.

Poti alege una de aici: www.afacericubaniputini.org

| HaLoGeNNN a răspuns:

Un magazin de haine in mall cu preturi cuprinse intre 50lei si 1000lei.

| Tudor_2273 explică (pentru HaLoGeNNN):

Esti foarte optimist de fel? happy cu 10.000 cred ca iti ajunge doar pentru chirie 2 luni

| HaLoGeNNN a răspuns (pentru Tudor_2273):

Posibil laughing

Răspuns utilizator avertizat
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salu, Tudor si multumesc ca ai ales raspunsul meu ca fiind cel castigator.

SCUZA-MA, DAR SINCER NU MI-AM AMINTIT CAND TI-AM SCRIS MESAJUL, sa iti mai dau inca 2 sugestii:

1) Daca eu as fi in locul tau si as dori sa incep o afacere in domeniul agricol, NU AS CUMPARA PAMANTUL pe care as vrea sa cultiv, CI L-AS ARENDA.
(Evident ca, daca cumperi pamantul si afacerea nu prea iese, poti regreta ulterior ca l-ai cumparat), DAR, daca este arendat, o data ca investesti mai putini bani (DOAR pentru rasaduri si/ sau pomi fructiferi, plus uneltele de lucru si ingrasamintele) si, vezi daca renteaza afacerea, astfel incat sa cumperi pamant DOAR DUPA ce VEZI ca SCOTI PROFIT din acea afacere.

2) DACA TE INTERESEAZA TIPURI DE FRUCTE, FLORI SI MAI ALES, POMI FRUCTIFERI APARTINAND UNOR SOIURI CARE NU SE GASESC IN MAGAZINELE MARI, GEN OBI, METRO, SLEGROS, ETC., POT SA TE AJUT EU CU INFORMATII, EVIDENT GRATUIT.

DACA VREI SA ITI TRIMIT PRIN E-MAIL DETALII si POZE DE POMI FRUCTIFERI, FRUCTE SI FLORI DIN IMPORT, (DAR SI TALOANE DE COMANDA) CARE NU SE GASESC IN MAGAZINELE ROMANESTI, POTI SA IMI ADRESEZI O CERERE IN ACEST SENS, trimitandu-mi un e-mail la adresa: english.german.teacher@gmail.com

O parte din acele produse le-am VANDUT EU pe cand lucram vanzatoare in Germania, si pot sa-ti scriu ce soiuri de fructe se vindeau cel mai bine acolo.

Revista magazinului respectiv (care se afla pe teritoriul Romaniei) cuprinde PREA MULTE PAGINI si nu am cum
sa-ti atasez pozele respective in aceasta casuta de raspuns al website-ului TPU.

Daca esti interesat, poti sa-mi scrii un e-mail la adresa mai sus mentionata, sau sa-mi trimiti un mesaj la tel:
Orange: 0740 787754.

Te asigur ca vei fi foarte multumit de informatiile respective, caci revista aceea NU SE GASESTE IN COMERT, cel putin, eu nu am vazut-o in orasul meu si, am primit-o si eu de la o prietena.

Iti doresc o zi placuta.

ElenaSt

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

O sa iti dau un raspuns scurt ori incerci ceva legat de alimentatie vine vara merge o terasa daca nu agricultura este cea mai buna parerea mea cultivarea, cresterea ceva nou si bun succes

| Vladone80 a răspuns:

Cauta o idee pe site-ul Enciclopedia Afacerilor!

| NarcysCatalyn a răspuns:

Un restaurant sau firma de constructii(ma refer la materiale de constructii).