| eva_2950 a întrebat:

Ce asigurare de viata sa-mi fac?
Buna ziua! Am si eu o rugaminte la cei care ma pot ajuta cu un sfat.De ceva vreme ne tot bate gandul atat pe mine cat si pe sotul meu sa ne incheiem cate o asigurare de viata, ca in cazul decesul nostru(sau al unuia dintre noi)copiii nostri sa beneficieze de un ajutor material.Imi puteti spune care asigurare este mai buna, daca chiar este ceva "pe bune"cu aceste asigurari de viata sau sunt "tepe"si cam la cat se poate ridica costul unei astfel de asigurari pe an(asa informativ).
Am vb.cu cei care incheie asigurari (de la diferite firme)dar raspunsurile lor nu m-au lamurit pe deplin ba din contra mi-au trezit si anumite suspiciuni ca nu ar fi chiar asa cum scrie in contract.
Ii rog pe cei care au incheiat astfel de asigurari sa-mi dea mai multe informatii.
Va multumesc.

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am lucrat cativa ani la o firma de asigurari de viata, AIG Life, acum se numeste ALICO.Fiecare firma are produsele lor si nu le poti compara. Exista asigurari de viata cu capitalizare (in care prima este pe la 1000 lei/an si care pe langa riscurile pe care le cuprinde(anumite boli, invaliditate temporara sau definitiva si deces), daca se ajunge la maturitatea politei, adica daca trec anii pentru care s-a facut asigurarea si nu ai patit nimic, banii se capitalizeaza si ai o suma frumusica pe care poti s-o ridici toata o data sau ca pensie pe viata sau pe o anumita perioada de timp.Este mult de spus si nu pot sa cuprind eu aici.Ideea este ca este un lucru foarte bun si iti recomand cea mai serioasa firma de asigurari de viata din Romania:ING.Alegeti un consultant de acolo si mergi de 100 de ori pana te lamuresti si esti sigur ca ai ales programul cel mai bun pentru nevoile tale.Consultantul va face orice sa te aiba de client, dar tu sa ceri sa citesti acasa contractul de asiguraresi sa citesti si ceea ce este scris cu litere foarte marunte.Contractele cuprind obligatoriu toate datele reale, numai ca clientii nu le citesc, prefera un rezumat, de lene.

| Irina a răspuns:

Incearca la Generali, din ce am inteles sunt seriosi. In principiu asiguratorii sunt obligati sa restituie banii, chiar daca beneficiarii nu mai traiesc sunt obligati sa le caute mostenitorii. Se mai intampla sa te asiguri dintr-un motiv, sa ti se intample ceva care nu era figurat in contract si sa zici dupa aia ca firma ti-a dat teapa. asa cred mai toti romanii despre asigurari, cand de fapt ei nu citesc bine contractul.

| MikyMi a răspuns:

Http://www.asigur.com/
Intra si contacteaza-i, caci ei sunt in masura sa te lamureasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am descoperit un site interesant referitor la termeni si cam ce inseamna. se pare ca in spatele lui este firma Aviva, dar mi s-a parut interesant modul de prezentare care este cat de cat inteligibil si pentru profani ca noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei un raspuns profesionist, contactati-ma pe urmatoarea adresa nicu_dumitru2007@yahoo.com. Consilier financiar ING

| rodionmax a răspuns:

Noi avem la ING. Tatal meu deja a inceput sa ia banii, acum doua luni a ajuns polita la maturitate. Suntem fff multumiti. Eu si sotia avem si i-am facut si fetei o asigurare Academica de studii. in cazul in care eu patesc ceva, invaliditate sau deces, copilul este asigurat, ING preia plata ratelor. Recomandam cu caldura consultantul nostru: http://www.oferteasigurari.info/......onist.html El o sa iti spuna ce si cum. Tine cont ca s-ar putea sa nu poti sa iti faci asigurare. Intreaba-l pe el si o sa-ti explice.

| adelea a răspuns:

Buna Eva, sotul meu este UNIT MANGER la Groupama, tatal meu si prietena mea cea mai buna au la Groupama si chiar sunt foarte seriosi, tatalui meu i-au marit suma asigurata, adica ia mai multi bani. El are polita de 6 ani si plateste 113 lei pe luna pentru ca are si pensie privata inclusa in asigurarea de viata si are clauze precum invaliditate permaneta, deces, spitalizare, interventii chirurgicale in caz de accident de orice fel si mai are si exonerare de la plata politei in caz ca ramane invalid iar in caz de somaj il scutesc de la plata cat timp este legal in somaj, adica sa nu mai lucreze si altundeva si sa ia si banii de la somaj. Pot sa iti mai spun ca de curand a fost un accident in Cluj la podul din Manastur, cel care este inspre Oradea, iar un baiat era in taxi, mergea acasa cand un tip a pierdut controlul volanului si a intrat frontal in ei, din fercire persoana repectiva nu a murit, era pe bancheta din spate insa a avut degetele rupte iar Groupama i-a dat 6200 ron, restul nu mai conteaza ca e mult de scris dar daca vrei mai multe informatii poti sa ma contactezi la mail martean_adela@yahoo.com
O zi placuta sa ai.

| ElzaBanu a răspuns:

Inainte sa incheiati o asigurare de viata este bine sa va informati in legatura cu tipurile de asigurari de viata oferite de companiile de asigurari.

Va recomand articolul urmator: http://elzuka.ro/tipuri-de-asigurari-de-viata-si-optiuni-suplimentare (prezentare asigurari).

| ans0225 a răspuns:

Buna seara,

Am dat din greseala de intrebarea dvs. de pe acest site si sunt foarte curios daca ati reusit intr-un final sa va convingeti, daca ati aflat raspunsul la intrebarea dvs si daca ati incheiat vreo polita de asigurare fara a avea vreo parere de rau.
Cu stima