| madalyna80 a întrebat:

Ce banca da credite fara a fi necesare prezenta, actele sotului/sotiei? Sunt in biroul de credit cu ceva intirzieri si nu cred ca voi putea un credit pe numele sotului meu daca mi se va cere si mie buletinul (ca sa ma verifice). Mersi

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum sa iei un credit pe numele sotului, trebuie el sa mearga sa-l ceara si sa-l obtina. Daca nu are nevoie de coplatitor s-ar putea sa nu ceara si datele tale si sa nu te verifice.

| madalyna80 explică (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa iau EU un credit pe numele lui, fara ca el sa mearga la banca. VREM sa gasim o banca, care sa nu solicite si actele/datele mele pentru ca eu figurez la biroul de credit cu intirzieri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru madalyna80):

Si de ce nu pui corect intrebarea?
Sotul sa incerce la alte banci si o sa vada la care o sa primeasca fara sa te verifice pe tine.

| madalyna80 explică (pentru Ioandelasal):

Nu ma ajuti cu nimic. ma interesa daca stie cineva cu exactitate ce banca ofera astfel de credite, nu sa le iau pe toate la rand. ca nu e usor deloc, tinand cont ca sunt vreo 800000000.
si cred ca am pus corect intrebarea, doar ca nu ai inteles-o tu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru madalyna80):

Asteapta, poate stie cineva. Am lucrat peste 6 ani la BCR si nu stiu vreo banca care sa nu verifice istoricul creditelor, daca sotul/sotia are credit.

| madalyna80 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult.

| madalyna80 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca spune ca este necasatorit, ar avea unde sa verifice? apare undeva la biroul de credite sau oriunde altundeva? mersi

| Ioandelasal a răspuns (pentru madalyna80):

Nu cred, dar nu va sfatuiesc sa mintiti, este fals in declaratii si este infractiune. Si se poate afla destul de usor, mai ales daca tu ai spus ca esti casatorita si cu cine la luarea creditului.

| madalyna80 explică (pentru Ioandelasal):

Ok.multumesc mult pentru raspunsuri

| serbanpetre a răspuns:

Nu poti solicita un imprumut pe numele unei alte persoane, acest lucru este mai mult decat clar. La punctul 3 de aici http://www.creditcubuletinul.ro/......buletinul/ se mentioneaza despre istoricul clientului. Nu trebuie sa mai existe credite sau alte imprumuturi pe numele acestuia. Daca persoana figureaza ca si rau platnic atunci este imposibil de obtinut un imprumut.