| ely_1871 a întrebat:

Ce credeti ca ar trebui facut pentru a iesi din criza? credeti ca sa facut bine ca romania sa imprumutat de bani?

Răspuns Câştigător
| N538961518 a răspuns:

Nu Romania nu a facut bine ca a imprumutat, cat despre criza...este provocata de unii oameni care de pe urma ei castiga enorm...vizionati Zeitgest va lamureste cu banii acolo...

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa faci economii la sange doar criza a fost provocata de cei care au facut economii pentru a imprumuta pe altii.

| Krina a răspuns:

O gestionare cat mai sanatoasa si riguroasa a resurselor/capitalului.
Nu suntem noi in masura sa judecam actiunile Guvernului.Nu ai de unde sa stii daca a facut bine sau rau. Oricum, se relateaza doar ce este convenabil si care sa nu provoace o revolta a populatiei. Datorie externa avem oricum.
Iar daca rumegam un pic " criza" asta, toata lumea discuta despre ea ca fiind "barfa zilei", dar nimeni nu stie exact efectele si ce anume a declansat-o.Pareri sunt multiple.
In Romania s-a agavat odata cu caderea pietei imobiliare, care de fapt reprezinta o revenire la normal.Preturile vehiculate erau exagerate si nejustificate.
Oricum Romania functiona mai mult ca un "producator" pentru export si un mare consumator de produse din import.
Probabil ca va mai dura inca 2 ani buni pana la iesirea din criza.

| Krina a răspuns:

"vor mai dura" era exprimarea corecta.
Asa patesti daca incepi cu o idee si continui cu alta happy
Graba strica treaba!

| georgesur a răspuns:

Metoda clasica:
Zgircenie(si buna administrare a banilor, excluse furturile si speculatiile)la nivel de familie, de intreprinderi, de stat.
Iesirea din criza va dura mult.si vom iesi din ea mult mai jigariti. sad
Metoda inteligenta:
Tinerea in friu a consumurilor/cheltuielilor si simultan directionarea masiva a fondurilor spre investitii in infrastructura, masuri de atragere a investitorilor(impozite mici), munca si seriozitate.
Foarte bine ca imprumutam bani (FMI, etc.), acestia trebuie sa fie folositi de Banca Nationala pentru sustinerea cursului leului.
Pentru asta ne trebuiesc guvernanti curajosi(nu populisti) care sa conlucreze perfect cu profesionisti de marca(din acestia avem dar se evita folosirea lor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma k nu e bine deloc k sau imprumutat eu cred ca ne descurcam si fara imprumut.acum or sa introduca noi impozite si taxe si o sa le mareasca pe celelalte fara sa mai punem la socoteala interdictiile fmi.adio mariri salariale, pensii etc! maaaaaare greseala!