| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca la sfarsitul anului acesta vom iesi din criza aceasta care s-a abatut peste Romania si peste toata lumea?

4 răspunsuri:
| casy14channel a răspuns:

Nu, este foarte imposibil, ne-ar trebui un miracol!

| Yugeen a răspuns:

Eu nu cred ca Romania o sa iasa din criza atat timp cat nu se schimba conducerea tarii, si in general sistemele pe care este construita tarisoara asta.

Sunt institutii, cum ar fi Politia, pe care, personal, le-as cladii de la 0. Justitia in momentul de fata cauta sa protejeje agresivitatea si forta anumitor persoane, lasand astfel descoperite multe alte categorii sociale (vezi cum se rezolva cazurile de hartuire -nu se rezolva decat in situatii speciale-), etc.

In orasul meu spre exemplu, se desfiinteaza spitalul. Nu este un oras tocmai mic, si in plus este statiune. Sunt orase invecinate mai mici, care au spital... noi nu o sa mai avem.

Ce se va intampla cu rezidentii sau cu turistii care vor avea nevoie de suport medical? Vor fi transportati Dumnezeu stie-unde, contra timp, si de ce? Pentru ca Primaria, o alta institutie gresit inteleasa de catre cei care o conduc, a decis ca mai bine face altceva cu fondurile decat sa le bage in sanatate si in asigurarea unui oarecare confort (psihic) pe care il ai atunci cand stii ca ai spitalul aproape.

Asadar, cand vom iesii din criza? Probabil dupa ce se vor schimba toate acestea!

P. S. Ca sa vezi mentalitatea, in locul spitalului din orasul meu se va construii un (alt) mall... dupa cum vezi, afacerile primeaza atentiei catre oamenii de rand.

| untitled a răspuns:

Cu siguranta nu. Si cred ca aceasta nu se v-a intampla foarte curand parerea mea.

| IlKvK a răspuns:

Nu cred in asa ceva. Sper, dar nu cred. Cum a spus si casy14channel, ne-ar trebui un miracol.