| allexandra_6943 a întrebat:

Ce credeti, comunitatea eropeana inseamna disparitia diversitatii culturale? de ce?

3 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Buna!,. isparitia diversitatii culturale?", ISTORIA!, in rest nu vad ce cultura sa mai fie?, toti is poeti.

| Victoria a răspuns:

Nu neaparat. In cadrul Uniunii Europene este vorba atat despre o diversitate cat si despre o unitate culturala. Diversitatea culturala se refera la traditiile si obiceiurile specifice fiecarui popor, iar unitatea culturala are la baza cultura greco-romana si religia crestina. Europa este un leagan al civilizatiei, scopul Uniunii Europene este de a impune o serie de valori comune, dar nu urmareste atenuarea valorilor si a culturii nationale.

| mishu25mishu a răspuns:

Nu, in nici un caz. Datorita multinationalitatilor Europei nu se poate vorbi despre dispariti diversitatii culturale. Fiecare stat are o istorie culturala si in Europa dupa cum stii sunt multe state care pastreaza aceasta istorie. Cultura nu are cum sa dispara; daca ipotetic un stat ar disparea de pe fata pamantului cultura acelui stat va ramane.