| anonim_4396 a întrebat:

Comunitatea Europeana inseamna disparitia diversitatii culturale?

thinking

Răspuns Câştigător
| ioanagazdac a răspuns:

NU! Din contră. Uniunea Europeană îşi propune ca toate ţările care fac parte din ea să se dezvolte individual şi să-şi dezvolte şi să pună în evidenţă, să-ţi promoveze propiile valori, culturi, specificităţi. Făcând parte din UE, ţările se pot ajuta unele pe celelalte, pot învăţa una de la cealaltă şi pot să se dezvolte mai uşor. În urma creării acestei uniuni, ţările au început să beneficieze de multe lucruri pe care înainte nu le aveau. De exemplu, tinerii pot face şcoală în orice ţară şi să le fie recunoscută în oricare ţară. De asemenea, putem să circulăm mai uşor dintr-o ţară în cealaltă, doar cu buletinul, putem să muncim, putem să avem drepturi pe care altădată nu le aveam, putem să consumăm şi să cumpărăm mai uşor produse din diferite ţări. Este mult mai uşor acum să participăm la schimburi de experienţe, să învăţăm limbi străine, etc. Valorile UE sunt demnitatea umana, libertate, democraţie, egalitate, stat de drept şi respectarea drepturilor omului, inclusiv a minoritaţilor, pluralismul, nediscriminarea, toleranţa, justiţia, solidaritatea şi egalitatea între femei şi barbaţi

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Întrebarea ta o găsesc extrem de pertinentă şi foarte logică, ceva ce găseşte cu greu un răspuns. Nu cred că sînt eu mare specialist în materie, dar ţin să cred că ai foarte mulă dreptate şi că pentru următorii vreo 3 - 4 00 de ani, dacă va exista în viitor o comunitate europeană bine aşezată, cultura fiecărei naţiuni greu se va putea integra culturii milenare a celorlalte naţiuni europene şi să formeze o cultură a Statelor unite ale Europei. Se va ajunge cam la situaţia în care se găsesc astăzi indienii din S.U.A. sau a popoarelor care au fost incluse forţat, după 1918, în Marea Unuiune Sovietică

| caractere a răspuns:

Nicidecum!

| Rapunzell a răspuns:

Inseamna si asta, da.