| PussicatDolls a întrebat:

Buna TPU.
As vrea si eu sa stiu, de ce S.U.A a devenit un model al diversitatii culturale si al initiativei de succes.

DAU FUNDA, GARANTAT.
Astept raspuns, urgent!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

The life of the whole of one sex is devoted to dollar-hunting, and of the other to breeding dollar-hunters. http://www.econlib.org/library/Mill/mlP61.html

| relian a răspuns:

Pt ca ei au facut legi pe care le-au si aplicat si pe care le respecta mai mult decit oricare alt stat din lumea asta.Pt ca ei au facut legi pentru oameni, deci au legi mai bune decit alte state pe care le si aplica.Pt ei orice om este egal.are aceleasi drepturi si privesc oamenii asa cum sint ei oameni, nu emigranti nu ca esti tigan, rab sau mai stiu eu ce.Pt ca ei au inteles ca valorile ajuta societatea, poate nu pe moment dar pe viitor, deci ei se gindesc si mereu sau gindit la viitor.Si multe alte chestii de genul asta.Pt ca au moralitate, pentru ca ei considera ca fiecare om are drepul sa se exprime liber, sa asculte pe ceilanti si sa fie ascultat la rindul lui.Pt ca fiecare are dreptul sa aiba religia lui, sa aiba intimitatea lui.Tote astea au facut ca america sa fie propulsata si indragita de cei care locuiesc acolo.Si sa fie urita de cei care locuiesc in afara ei.Dar sa fie dorita de cei care doresc o viata in acest sens.Este urita de cei care nu au si vor sa moara si capra vecinului, sa nu fie doar el cel pagubit.Adevart pentru unia dar fals pentru altii care au alte idealuri,obiceiuri si activitati decit cele normale, legale etc. Daca esti hot, ai inclinatii dictatoriale, mincinos, egoist si asa mai departe america nu este pentru tine si normal o privesti ca pe un dusman.Nu spun acum ca este un stat perfect doar am vrut sa arat ce au ei pe linga restul lumii.Ce au facut ei si inca fac? Ei promoveaza pe linga cei avuti si valorile aia fac.Un bogat din america nu va elimina o persoana desteapta pe motiv ca poate deveni pwericiloasa pentru pozitia lui.Nicidecum,asta gindesc europenii, romanii in special.Americanii sau bogatii de acolo iau sub aripa lor oamenii destepti le pun la dispositie ce au nevoie ca pe viitor acestia sa le aduca si mai multa prosperitate sa devina si mai avuti.Si uite asa acolo oamenii traiesc cit mai aproape de adevar.Nu fac propaganda dar una este sa privesti de afara viata americana si alta este sa traiesti inauntru.Atunci cind vei trai in interior vei vedea cum sta situatia.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Toata lumea are reprezentanti acolo si fiecare s-a dus cu obiceiul lui; iar noua ne exporta ceea ce-i mai rau de la toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Ei s-au dezvoltat cel mai repede. Față de noi, sunt înaintea noastră cu vreo 100 de ani, dacă nu mai mult. Acolo au fost și oameni de cultură. ( Ți-am dat doar niște idei ). În românia sunt numai needucați, dacă l-ai atins pe unu, eventual te iei la bătaie cu el.

| petre059 a răspuns:

Diversitatea culturala, din cauza ca in America (pamantul fagaduintei) au ajuns emigranti din toata lumea(chinezi, europeni...) de aici si diversitatea.