| mODIN a întrebat:

Ce este "coaching"? Stiu ce inseamna cuvantul in engleza, dar de ceva vreme aud oameni care zic ca se ocupa de coaching (punct). Am auzit de coaching in cariera, in sport, in domenii mai specifice, dar mai noi aud de oameni care fac pur si simplu coaching si atat. La ce se refera asta?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Coaching: adica dai directive despre cum trebuie altii sa-si traiasca viata sau sa-si dezvolte cariera. Nu se cere nicio diploma si nicio pregatire pentru asta. Oricine e bun de gura poate fi coach. Adica un coach poate sa nu fi realizat nimic in viata, dar ii ajuta pe altii sa realizeze. E mare specialist in a da lectii de viata altora.

| Lupică27 a răspuns:

Un rahat, de cand cu internetul s-a umplut de "specialisti".

| Madaxo97 a răspuns:

Coach înseamnă antrenor mai pe românește, nu există oameni care fac coaching si atât, trebuie sa fie un domeniu, exista așa-ziși life coach - antrenor de viață(inutili), coach sportiv - antrenor sportiv, chiar si coach in seducție, care te învață cum sa agăți femei, etc, nu exista coach pentru nimic, antrenor pentru nimic.