| andrei28743 a întrebat:

Ce este nevoie pentru a construi o casa? De exemplu avem nevoie de firma de construcție, o firma pentru instalațiile electrice și încă una pentru instalațiile pentru apa/canalizare, una de arhitectura și design. Lipseste ceva din lista?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data trebuie sa ai bani multi.
In pasul urmator trebuie sa-ti faci rost de un teren, pe care sa construiesti.
In al treilea rand trebuie sa-ti pui la contributie mintea si fantezia, sa-ti faci o imagine despre viitoarea ta casa.

Cele trei puncte de mai sus fiind indeplinite, te poti apuca de treaba.
Intai contactezi o firma de proiectare /arhitectura, care-ti va face toate planurile casei si va obtine inclusiv aprobarile necesare.
Cu planurile aprobate in mana iti caiti o firma /echipa de meseriasi, care iti va construi efectiv casa, predata "la cheie". Aceasta firma se va ocupa de toate instalatiile necesare: curent, apa, canalizare, gaz etc.
Cand casa este gata, se face receptia ei (din punct de vedere tehnic si estetic).
La final, treci la mobilarea casei si te muti in ea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De bani este nevoie in primul rînd, fara bani nu poti avea nimic decît vise dulci.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce buget ai? Cu asta începi in primul rînd cu calcularea bugetului, si daca ai banii atunci vezi tu pe parcurs ce m ai lipseste din listă, lipsesc banii de pe listă.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aprobarile de la primarie pentru constructie. O gramada de acte daca nu ai contactat o firma care se ocupa ea de constructie si de acte. Sunt asemenea firme care fac totul. Sa nu le dai mai mult de 30% avans (atentie la contract!) si sa-ti dea factura si chitante.