| MitroKta a întrebat:

Buna ziua!
Tatal meu este inginer in instalatii( pentru constructii), eu in devenire. Am infiintat un srl pe numele meu iar compania are nevoie pentru a functiona de niste autorizatii in domeniu- gen ANRE si ISCIR. De la ISCIR ma intereseaza momentan, iar printre conditiile lor este asta, ca trebuie sa am cel putin un angajat. Eu nu cunosc procedura care trebuie urmata ca sa angajez pe cineva, si ma intereseaza daca trec pe tatal meu drept angajat( sau chiar pe mine insumi daca se poate) cum sa fac cu salariul deoarece nu vreau sa platesc taxe lunare catre stat pentru salariul angajatului, intrucat firma nu are o activitate regulata- inca nu suntem asa cunoscuti pe piata. Ce este recomandat sa fac dpdv legal?
Si daca stiti unde se fac autorizarile in domeniu as fi recunoscator. Eu stiu doar de iscir- asta pentru instalatiile termice si pentru anre- instalatii electrice si gaze naturale, dar pentru instalatii sanitare si canalizare habar nu am unde sa le gasesc.

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Buna,

Pe langa autorizatiile respective, daca ai angajat trebuie sa ai si un contabil. Tu nu poti face contabilitatea si toate actele necesare. Acelui angajat trebuie sa ii faci un contract de munca, sa faci niste declaratii lunare. Sunt multe lucruri de facut. In plus, daca ai un angajat esti obligat sa platesti acele taxe lunare catre stat. Altfel, muncesti la negruhappy

Daca vrei mai multe detalii, scrie-mi in privat si te voi ajuta.

Pa.