| vulcan86 a întrebat:

Salutare lume! Stie cineva la ce distanta fata de firele electrice de 230 V pot construi o casa?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Liniile aerine de joasa tensiune (380V) trebuie sa fie la distanta de cel putin 3m de orice constructie inflamabila (inclusiv case de locuit).
In cazul unei constructii noi, linia de retea se poate muta, la cererea si cheltuiala celui interesat.

| vulcan86 explică (pentru Bula):

E vorba de 3 fire, 230V.

| Bula a răspuns (pentru vulcan86):

Sunt 4 fire: 3 faze + nul.
Fiecare faza are 230V fata de nul, iar intre doua faze sunt 380V.
Poate, pe ramura aceea de retea se folosesc doar doua faze (daca consumul este redus).

| sierra1 a răspuns:

și cum iți faci o cafea dacă casa va fi la distanță de sursă? Prin wifi?

| Sophieka a răspuns:

Iti recomand grupul de Facebook: Mutat la tara, viata fara ceas.