| dannygafon a întrebat:

Salut TPU,
Mi-am ridicat o casa P+M. Am ajuns la stadiul sa ma apuc de tencuit in interior si am un impas in a face instalatiile electrice deoarece nu stiu cum sa aranjez prizele si luminile. Cine ma poate ajuta cu un design cat de cat sumar pentru casa mea? Multumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Mergi pe un principiu simplu: o priza dubla pe fiecare perete, de preferat in colt. Prima priza o pui langa usa, sub intrerupator, la 40 de cm de podea. Intrerupatoarele se pun mereu la intrare, eu ti-as sugera la inaltimea mainii, adica pe la 80 de cm, nu la 1.5 m cum se puneau pe vremuri.
Sugestii suplimentare: intrerupator cap scara la scari, la dormitoare (sa poti stinge becul din pat), la lumina din curte (sa o poti stinge/aprinde si din interior si din exterior). Pe langa priza de pe fiecare perete, lasa macar o doza, daca nu pui priza, pentru: hota, centrala termica, senzor de gaz, frigider, masina de spalat vase, masina de spalat haine, clima, cate o priza pe fiecare perete exterior. Deasupra blatului de bucatarie e util sa ai macar vreo patru prize, mereu fiind cate ceva in priza si nefiind practic sa le scoti ori de cate ori folosesti mixerul, de exemplu. In baie, chiar daca specialistii spun ca nu e indicat, e foarte utila o priza protejata langa oglinda si una pentru cada/cabina de dus.
Nu uita si de sonerie sau interfon, eventual comanda portilor electrice. Trage instalatia pentru fiecare din cele enumerate, nu strica sa ai firele acolo, chiar daca nu montezi si aparatul.
Ca si model, eu prefer aparatura modulara, iti permite sa pui o priza langa fiecare intrerupator, in dormitoare poti monta langa intrerupator un variator de tensiune. In living ai nevoie de mai multe circuite pentru iluminare, pentru a putea adapta lumina in functie de necesitati. De exemplu o scafa cu proiectoare sub, neoane deasupra si aplice pe pereti, fiecare sa poata fi aprinse separat.
Prizele pentru internet si telefon nu mai sunt necesare, decat una din care se va alimenta modemul wireless, respectiv una pentru telefon, insa cablu tv trebuie tras in fiecare camera, atentie, fara intreruperi.
Sa nu te sperie daca ai nevoie de 2km de cabluri, e mai bine sa ii tragi acum prin pereti decat sa ai zece prelungitoare prin casa.

| dannygafon explică (pentru regis):

Multumesc frumos pentru intregul raspuns

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Gandeste-te impreuna cu familia la destinatia camerelor, unde ve-ti amplasa mobila si asta va va ajuta sa amplasati prizele. Amplasarea frigiderului, a masinii de spalat, a mobilei de bucatarie iti va da indicii unde este necesara aplasarea prizelor.Cu iluminatul e mai simplu,te decizi daca doresti pe langa lustra si aplice, intrerupatoarele se pun de obicei langa usa. Daca vrei sa ai circuit pentru lumina exterioara, pe langa casa precum si beciul si garajul iluminat, bine ar fi sa le gandesti tot acum, in garaj e buna macar o priza, in beci la fel.Consulta-te cu un electrician, care iti va spune si ce consum de materiale implica amplasarea unui numar sporit de prize si cred ca planul iti va reusii cu siguranta. Spor!

| maturgrizonat a răspuns:

Nu uita de eventuale cabluri TV, internet, alarme, senzori, comenzi usi garaj...