| amabilapanalaolimita a întrebat:

Ce inseamna asta(este un extras dintr-un regulament al unui concurs de pe net)Taxe si impozite

Organizatorul se obliga sa calculeze, sa retina la sursa si sa vireze impozitul datorat pentru Premiile acordate Participantilor castigatori ai Concursului, orice alte obligatii de natura fiscala sau de orice alta natura, in legatura cu Premiile acordate in urma Concursului, revenind in exclusivitate Participantilor castigatori.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca din suma prevazuta ca premiu cel care organizeaza concursul va retine si vira la stat impozitul de 25%, iar participantul va primi in mana numai 75% din valoarea premiului. Nu exista alte obligatii pentru participanti.

| amabilapanalaolimita explică (pentru Ioandelasal):

La concursul respectiv premiul era un parfum, cuptor etc, deci daca castig premiul trebuie sa platesc eu?(orice alte obligatii de natura fiscala sau de orice alta natura, in legatura cu Premiile acordate in urma Concursului, revenind in exclusivitate Participantilor castigatori.)

| Ioandelasal a răspuns (pentru amabilapanalaolimita):

Nu mi-ai citit cu atentie raspunsul.
Cel care da premiul va plati la stat impozitul de 25% din valoarea premiului, tu nu va trebui sa platesti nimic, daca premiul este un obiect.