| Aly07 a întrebat:

Este vorba despre Concursul National de Scenarii HBO.La sectiunea drepturi de autor din regulamentul lor scrie asa :
Organizatorul nu îşi asumă nicio obligaţie în legătură cu protecţia drepturilor de autor în legătură cu scenariile prezentate.
"Protejarea acestor drepturi de autor asupra scenariilor participante la concurs revine în exclusivitate participanţilor. Participanţii vor fi singurii răspunzători în cazul pretenţiilor de orice natură din partea terţilor cu privire la încălcarea drepturilor de autor şi conexe în legătură cu scenariile înscrise în concurs."
Intrebarea mea este,cum sa-mi protejez eu drepturile de autor cand imi pot fi furate foarte usor,chiar si de membrii juriului. Apropo de juriu,nu este specificat nicaieri ca rudele celor din juriu sau cunostintele acestora nu pot participa.Mi se pare cam murdara treaba, voi ce parere aveti?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Drepturile de autor se protejeaza prin inregistrarea la ORDA. Poti vedea procedura si costul pe site-ul oficial. Numai bine!