| ovi_manuel a întrebat:

Ce inseamna cand ti se  capitalizeaza dobanda?

3 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din cate stiu eu faptul ca dobanda se capitalizeaza inseamna ca... dupa data scadenta a depozitului dobanda t-i se va adauga la suma depusa initial, daca nu-l lichidezi depozitul t-i se reinoieste automat si dobanda va fi mai mare intrucat depozitul va fi mai mare (depozitul initial+dobanda).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pe lângă dobândă se mai adaugă o sumă mica de bani cu condiția a nu fii retrași înainte de termenul scadent. Asta poartă numele de capitalizare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dobanda se adauga la depozitul pe care l-ai facut, asta devine mai mare ...si tot asa. Nu-ti da NIMIC in plus banca!