| Lorenahhhhaggg a întrebat:

Ce înseamnă "capitalul fix al firmei"?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Capitalul fix = averea stabila al firmei: proprietati imobiliare (pe numele firmei), utilaje de productie, transport etc. cu amortizare de lunga durata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De exemplu o clădire.

| NLS a răspuns:

Daca doresti sa iti deschizi o firma care va produce ceva, ai nevoie de un sediu pentru birouri, de un sediu pentru productia efectiva (hale tehnice, depozit, garaj, etc).
Daca cumperi acele cladiri pe numele firmei, automat ele fac parte din capitalul fix al firmei.
La fel masinariile cu care vei produce (strunguri, freze, masini de gaurit, de rectificat, de slefuit, de sablat, statia de vopsire, etc).

Sau autoturismele care sunt cumparate pe firma pentru conducere(ingineri, manageri, etc.).

Nu e vorba despre cladirile/masinile inchiriate aici (si acelea intra la cheltuieli, insa nu fac parte din capitalul fix, nefiind proprietatea firmei).

| helpforyou a răspuns:

Capitalul fix este acea parte a capitalului real, tehnic format din bunuri de lungă durată (clădiri, mașini) care participă la mai multe cicluri de producție consumându-se treptat și înlocuindu-se după mai mulți ani de utilizare.

Consumarea treptata a capitalului fix isi găsește expresia in uzura, aceasta fiind de 2 tipuri : fizica si morala.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Capital_fix